Sturm-lıouvılle problemleri için samplıng teorisi
Sampling theory for sturm-liouville problems
  1. Tez No: 953150
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KABLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez, süreksiz katsayılara sahip Sturm-Liouville problemleri ile Sampling teorisi arasındaki ilişkiyi incelemekte ve bu iki alanın etkileşimini hem teorik hem de uygulamalı açıdan değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Klasik Sampling teorisi, genellikle sürekli, düzgün yapılı sistemlere uygulanırken; fiziksel sistemlerde sıklıkla karşılaşılan süreksizlikler, Sampling temelli yaklaşımların genelleştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda çalışma, sınır koşulları ve katsayılarında süreksizlikler içeren Sturm-Liouville problemlerinin spektral özelliklerini analiz etmekte ve bu problemlerin çözüm uzaylarında geçerli olan genelleştirilmiş Sampling teoremleri geliştirmektedir. Geliştirilen yöntemler, özfonksiyon sistemlerinin ayrık spektral yapılarından faydalanarak, ilgili Hilbert uzaylarındaki fonksiyonların sınırlı Sampling noktalarından doğru ve kararlı biçimde yeniden inşasını mümkün kılmaktadır. Bu yaklaşım, özellikle klasik Fourier yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda, sinyal işleme, ters problemler ve nümerik çözüm teknikleri açısından yeni açılımlar sunmaktadır. Tez kapsamında elde edilen sonuçlar, süreksiz yapılı diferansiyel operatörlerin analitik incelenmesinde Sampling teorisinin güçlü bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
This thesis explores the interplay between sampling theory and Sturm-Liouville problems with discontinuous coefficients, aiming to extend classical sampling approaches to systems characterized by non-smooth structures. While traditional sampling theorems are primarily formulated for systems with continuous and well-behaved properties, real-world phenomena often involve discontinuities that challenge standard reconstruction methods. In this context, we examine the spectral properties of Sturm-Liouville operators with discontinuities in their coefficients or boundary conditions, and develop generalized sampling representations tailored to such systems. The proposed methods leverage the discrete spectral structure of the associated eigenfunction expansions, allowing for stable and accurate reconstruction of functions in the relevant Hilbert spaces using finitely many samples. These results not only enhance the theoretical framework of operator-based sampling theory but also have significant implications for signal processing, inverse problems, and numerical computation where classical Fourier-based methods prove inadequate. The study thus demonstrates that sampling theory can serve as a powerful analytical tool in the context of discontinuous differential operators.