Bir genelleştirilmiş Sturm-Liouville probleminin incelenmesi
Investigation a generalized of Sturm-Liouville problem
  1. Tez No: 301577
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY MUHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda Sturm-Liouville tipindeki problemlerinaraştırılması giderek daha da artan bir ilgi alanı olmaktadır.Esas itibariyle bu tipten sürekli problemler incelenmiş-\\tir.Ancak matematikteki bazı problemlerin çözümü için uygun süreksizkatsayılı spektral problemlerin de incelenmesi gerekmektedir. Bukonuda literatürde çok az sayıda çalışmaya rastlanmaktadır .Bunların da büyük çoğunluğu bazı somut süreksiz Sturm-Liouvilletipindeki problemlerin sayısal yöntemlerle araştırılmasını konuedinmiştir. Bu tezde daha genel süreksiz Sturm-Liouville tipindekiproblemlerin özdeğer ve özfonksiyonlarının temel ve asimptotiközellikleri incelenecektir. Son bölümde ise bulunanözfonksiyonların bazı şartlar için grafikleri verilip, fizikselörneklerle karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research of Sturm-Liouville type problems haveincreasingly become an area of interest in recent years. Inessence, continuous problems of this type have been investigated.However, discontinuous spectral problems, appropriate for thesolution of some mathematical problems, should also beinvestigated. There are very few studies in literature regardingthis subject. An overwhelming majority of these studies deals withthe study of some tangible discontinuous Sturm-Liouville typeproblems through numerical methods. In this thesis, fundamentaland asymptotic characteristics of eigenvalues and eigenfunctionsmore general discontinuous Sturm -Liouville type problems willbe investigated. In the last chapter, graphics for some conditionsof found eigenfunctions are given and compared with physicalexamples.