Periyodik asit ile polianilin nanopartiküllerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis of polyaniline nanoparticles with periodic acid and characterization
- Tez No: 283385
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, dodesil benzen sülfonik asitli (DBSA'lı) ortamda anilinin kimyasal polimerizasyonu gerçekleştirildi ve polimerizasyon sonunda rotlu (çubuksu) yapıda polianilin nano partikülleri sentezlendi. Yapılan çalışmalar, çubuksu ve nano boyutta polianilin oluşumunun tamamen DBSA etkisi ile gerçekleştiğini gösterdi. Bilindiği gibi DBSA bir yüzey aktif maddesidir ve deterjan yapımında kullanılmaktadır. Bu şartlardaki polimerizasyonlarda DBSA, hem surfactant maddesi olarak hem de katkı (dopant) maddesi olarak kullanılmıştır. Polimerizasyonlar HCl varlığında periyodik asit (H5IO6) kullanılarak gerçekleştirildi. Polimerizasyon için optimum şartların belirlenmesinde ve polimerlerin karakterizasyonlarında UV-vis. ve FTIR spektrofotometreleri, atomik kuvvet mikroskobu (AFM), X-ışınları Kırınımı cihazı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve dc iletkenlik ölçüm cihazı kullanıldı. Sentezlenen polimerlerin en yüksek iletkenlik değeri 9,5 x 10-2 S/cm olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical polymerization of aniline was performed in the presence of dodecylbenzene sulfonic acid (DBSA). After the polymerization, polyaniline nanoparticles were synthesized in the rod structure. These studies showed that, formation of polyaniline in rod and nanosize carried out with effect of DBSA. DBSA is a surfactant and used as detergent as known. The polymerization in these conditions, DBSA was used as both surfactant and dopand. Polymerizations were carried out with periodic acid in the presence of HCl. UV-Vis, FTIR, AFM, XRD, SEM and dc conductivity measurement meter were used in determining optimum conditions for polymerizations and characterization of polymers. The highest conductivity of synthesized polymers is measured as 9,5 x 10-2 S/cm.