Köy göçüren (Cirsium arvense L. scop. subsp. vestitum) bitkisinin bazı biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of some biological activity of (Cirsium arvense L. scop. subsp.) vestitum Köy göçüren
  1. Tez No: 283403
  2. Yazar: ALİ RIZA TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bitkilerden, biyolojik aktif moleküllerin izole edilmesi, yapılarının tayin edilmesi, farmakoloji ve tıp alanında kullanılabilirliğinin belirlenmesi üzerine yapılan çalışmalara her geçen gün ilgi daha da artmaktadır. Köy göçüren Cirsium arvense (L.) Scop. subsp. vestitum (Wimmer et Grab.) Petrak bitkisi, buğday ekim alanlarında yetişen yabani bir bitki türüdür. Bu çalışmada bitki örneklerinin kök, gövde, yaprak ve çiçeklerinin antioksidan aktivitesi (DPPH, radikal giderme, süper oksit radikali giderme ve indirgeme gücü aktiviteleri) ve anti kanserojen aktivitesi (Vero, C6 ve HeLa hücrelerine karşı antiproliferatif aktivite) ve insektisit aktivitesi değerlendirilmiştir. Aktivite testlerinde, bitkinin gövde kısmının C6 kanser hücrelerine karşı önemli derecede anti kanserojen aktiviteye sahip olduğu belirlendi. Bitkinin bütün kısımları, antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlendi. Yapılan insektisit aktivite testlerinde bitki ekstraktlarının buğday bitine (Sitophilus Granarius) karşı insektisit aktivite göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca bitkinin kök kısmından bir flavon glikozit (linarin), bir steroid glikozit (Daucosterin), bir steroid türevi (Stigmasterol) ve bu bitkinin kökünden ilk olarak yeni bir benzimidazol türevi izole edilmiştir. Bileşiklerin yapıları 1D, 2D NMR, FTIR, UV, HPLC ve GC-MS teknikleri ile aydınlatılmıştır
Özet (Çeviri)
The study about isolation of bio-active molecules from plant materials, determination of their structure and investigation of usability pharmacology and drug industry is being attracted by many researcher day by day Cirsium arvense (L.) Scop. subsp. vestitum (Wimmer et Grab.) Petrak is an wild growing plant in the crop fields. In this study, the antioxidant activity (DPPH radical scavenge, superoxide radical scavenge and reduction power), anti-cancerogen activity aganist C6, Vero, HeLa cells and insecticidal activity aganist Sitophilus granarius and Sitophilus oyiaze was investigated. The stems of the plant material has been shown a great antiproliperative activity aganist C6 cells. All parts of the plant (root, stem, flower and leaves) posses antioxidant activity, but has no insecticidal activity aganist Sitophilus granarius and Sitophilus oyiaze. A flavon glucoside (linarin), a steroid glucoside (deucastrin), derivate of a steroid (stigmasterol) and a new molecule were firstly isolated a benzymidazole from roots of plant. The structure of these molecules were determined by the 1D ve 2D NMR, FTIR, UV, HPLC and GC-MS techniques.