Rhododendron luteum bitkisinin çiçeklerindeki uçucu yağ bileşenlerinin belirlenmesi ve ekstrenin antioksidan aktivitesinin incelenmesi
The investigation of antioxidant activity and determination of essential oils components from the rhododendron luteum flowers
- Tez No: 283404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada; Rhododendron Luteum bitkisinin çiçeklerindeki uçucu yağ bileşenleri belirlendi ve uçucu yağının ve metanol ekstresinin antioksidan aktiviteleri incelendi. Rhododendron Luteum bitkisinin çiçeklerindeki uçucu yağı neoclevenger aparatı kullanılarak su buharı destilasyonu yöntemiyle elde edildi. Ayrıca bu bitkinin çiçek kısımlarının metanol ekstresi hazırlandı. Elde edilen metanol ekstresinin ve uçucu yağının antioksidan aktiviteleri incelendi. Bu amaçla DPPH serbest radikal giderme aktivitesi ve ABTS katyon radikali giderme aktivite testleri yapıldı. Aktivite sonuçlarını gözlemlemek amacıyla DPPH serbest radikal giderme aktivitesi için pozitif kontrol olarak BHT ve ?-tokoferol, ABTS katyon radikali giderme aktivitesi için ise BHA kullanıldı. DPPH testi sonucunda, uçucu yağın önemli bir aktivite göstermediği gözlendi. Fakat metanol ekstresinin standartlardan daha yüksek aktivite gösterdiği belirlendi. ABTS katyon radikali giderme aktivite testi sonucunda metanol ekstresinin yüksek aktivite gösterdiği tespit edildi. Çalışanın ikici kısmında elde edilen uçucu yağlarının GC-MS analizi gerçekleştirildi. Analiz sonucunda 30 uçucu yağ bileşeni tespit edildi. Ana bileşenler karyofilen (%35,2) ve veridiflorol (% 7,5) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this work, essential oil constituents were identified and antioxidant activity of essential oil and methanol extract of Rhododendron luteum flowers were investigated. The essential oils of Rhododendron luteum flowers were carried out by steam distillation using neoclevenger apparatus. The antioxidant activity of methanol extract and essential oils were carried out using different antioxidant assays, including DPPH free radical scavenging, ABTS cation radical scavenging activities. To determine the activity results, BHT and ?-tokoferol were used as referance antioxidant for DPPH free radical scavenging activity and BHA was used for ABTS cation radical scavenging activity. The essential oil didn?t exhibit DPPH free radical scavenging activity but methanol extract showed higher activity than that of the standards. In ABTS cation radical scavenging activity, the methanol extract has high activity. At the second part of the work, the chemical compositions of essential oil from the flowers were determined by GC-MS analysis which allowed identification of 30 components, the main ones are caryophyllene (35.2%) and veridiflorol (7.54).