Tokat-Kazaova şartlarında bazı yonca çeşitlerinin performanslarını belirlenmesi
Determination of perfmances of some alfalfa cultivars in Tokat-Kazova conditions
  1. Tez No: 283408
  2. Yazar: HAKAN KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma 2008-2009 vejetasyon yılında Tokat-Kazaova ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı Tokat ekolojik koşullarına bazı yonca çeşitlerinin adaptasyonunu belirlemektir. Bu amaç için özel tohumluk firmalarından sağlanan 6 çeşit yoncanın ( Medicago sativa L.) ana sap uzunluğu, ana sap sayısı, ana sap kalınlığı, kuru madde verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, ham kül oranı, asit deterjan lif, asit deterjan lignin, nötral deterjan lif oranları belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre, ana sap uzunlukları, ana sap kalınlıkları, ana sap sayıları bakımından çeşitler arasında fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. En yüksek kuru madde verimi Prosementi (1518,27 kg/da), en düşük kuru madde verimi Sunter (1131,99 kg/da) çeşitlerinden elde edilmiştir. Ham protein oranı % 22,21-23,31 arasında değişiklik gösterirken, en yüksek ham protein verimi Prosementi (332,70 kg/da) , en düşük ham protein verimi Sunter (254,42 kg/da) çeşitlerinden elde edilmiştir. Ham kül oranı % 9,54-10,08, ADF oranı % 35,16-36,03, ADL oranı % 10,96-10,31 arasında değişmiştir. NDF oranın ise % 42,68-44,13 arasında değişik gösterdiği belirlenmiştir.Bu çalışmanın sonuçlarına göre, Tokat- Kazova ekolojik şartlarında kuru madde verimi bakımından Prosementi, ham protein verimi bakımından ise Prosementi, Derby ve Victoria çeşitlerinin yüksek performans gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The project was aimed to determine the adaptation capabilities of some lucerne cultivars at Tokat-Kazova conditions during 2008 and 2009 growing periods Six different lucerne (Medicago sativa L.) cultivars were supplied by Private seed companies and the samples main stem length, number of main stem, main stem diameter, dry matter yield, crude protein content, crude protein yield, ash content, Asit Detergent Fiber (ADF), Asit Detergent Lignin (ADL) and Neutral detergent Fiber (NDF) rates were determined.The samles main stem length, main stem diameter and number of main stem results were similar for the cultivars. The highest and the lowest dry matter yields were recorded for Prosementi (1518,27 kg/da) and Sunter (1131,99 kg/da) cultivars, respectively. The lucerne cultivars crude protein content level varied bbetween 22,21 and 23,31%. The highest crude protein yield was found in the cultivar Prosementi (332,70 kg/da) whilst the lowest crude protein yield was found in Cultivar Sunter (254,42 kg/da). The samples ash content (9,54-10,08%), ADF (35,16-36,03%),, ADL (10,96-10,31%) and NDF (42,68-44,13%) levels were also ranged.According to our result, Prosementi cultivar had better dry matter yield then others and Prosementi Derby and Victoria cultivars had higher crude protein yield at Tokat-Kazova conditions.