Tokat ili Niksar ilçesinde süt sığırcılığı yapan tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve pazarlama sorunları
Analysis of financial and marketing problems of dairy cattle enterpises in Niksar district of Tokat province
- Tez No: 283407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma Tokat ili Niksar ilçesinde süt sığırcılığı yapan işletmelerde yapılmıştır. Araştırma verileri 2008-2009 üretim yılına ait olup, büyük baş hayvan varlığına göre, tesadüfi tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 80 işletmeden anket yapılarak toplanmıştır. Bu araştırmada, süt sığırcılığı yapan işletmelerin yapısı, pazarlama sorunları, ile mali analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. İncelenen işletmeler 1-10, 10-+ süt sığırı besleyenler olmak üzere iki büyüklük grubuna ayrılmıştır. Sonuç olarak süt sığırcılığı yapan işletmelerin, üretim yaptıkları alanlarda ihtisaslaşamadıkları, düşük kaliteli, yüksek maliyetli üretim gerçekleştirdikleri, tespit edilmiştir. Ayrıca süt pazarlamasında önemli sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunların çözümünde ilçedeki süt üreticilerinin yetersiz kaldıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in dairy farm enterprises in Niksar district of Tokat province between 2008-2009. The main goal of the study was to analyse the structural, financial and marketing problems of dairy enterpises. Study has been conducted in 80 dairy Enterpises, which were divided into two groups: Enterpises with less and more than 10 dairy cattles. Study data were collected by performing a survey using random stratified sampling method. As a result, it is determined that dairy cattle Enterpises, were unable to profesionalised in their area and to manage high-quality and low cost production. In addition, they had serious problems with milk marketing and were unable to solve problems associated with marketing issues in general.