Boş yılında zeytin (Olea europaea L.) bitkisinde mineral bitki besin maddelerinin mevsimsel değişiminin incelenmesi
Investigation of seasonal changes of mineral nutrients in olive tree (Olea europaea L.) during ?off? cropped season
- Tez No: 283432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği bahçesindeki Manzanilla çeşidi zeytin ağaçlarının yapraklarındaki makro ve mikro besin elementlerinin mevsimsel değişimlerini incelemek ve bu çeşit için Aydın şartlarında en uygun yaprak örneği alma zamanının tespiti amacıyla yapılmıştır. Araştırma için boş yılında olan ve yıl boyunca sulama, gübreleme ve ilaçlama uygulaması yapılmayan 30 adet ağaç seçilmiş ve her ay yaprak ve toprak örnekleri alınmıştır.Sonuç olarak Aydın yöresinde kurak koşullarda yetiştirilen Manzanilla zeytin çeşidi için boş yılında en uygun yaprak alma döneminin N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn ve Cu elementleri için Şubat ayı, B elementi için Mayıs-Ağustos ya da Eylül-Ekim dönemleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to determine the seasonal changes in mineral nutrient concentrations of the leaves of Manzanilla olive tree at the Experimental Station of Agriculture Faculty, University of Adnan Menderes, Aydın, Turkey and to determine the most appropirate leaf sampling date for this cultivar in Aydın region. For this purpose, 30 olive trees grown under rainfed condition without fertigation and pest control in ?off? cropped season were selected and leaf and soil samples were taken monthly.The leaf analysis showed that the most appropriate leaf sampling time is February for N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn and Cu elements, and May-August or September-October periods for B for the Manzanilla olive cultivar grown in Aydın under rainfed conditions.