Malya koyunlarında büyüme eğrisi
The growth curve in malya sheep
- Tez No: 283466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ZÜLKADİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu araştırma sütten kesimden 47 aylık yaşa kadar olan ve ad-libitum olarak kaba yem ve kesif yem karması ile yemlenen 20 baş dişi Malya koyununun canlı ağırlık bakımından büyüme eğrisini tanımlamak amacıyla yapılmıştır. Bu büyüme periyodu içerisinde kuzuların canlı ağırlıkları aylık olarak tespit edilerek, Doğrusal, Kuadratik ve Kübik modellerin besi döneminde büyüme eğrisi parametreleri, belirleme katsayıları (R2), hata kareler ortalamaları (HKO) ve artık değerler ile gerçek veriler arasındaki korelasyonları (AGAK) belirlenmiştir. Büyüme periyodunda en iyi uyumu sağlayan modelin belirlenmesi amacıyla R2'si yüksek, HKO ve AGAK'ı düşük olan model tercih edilmiştir. Canlı ağırlığın belirleme katsayısı Doğrusal, Kuadratik, Kübik, Gompertz ve Logistik modellerde sırasıyla R2 değerleri sırasıyla % 83.13, % 91.04, % 92.04, % 91.55 ve % 91.22 olarak tespit edilmiştir. HKO ise sırasıyla 65.900, 34.657, 30.894, 32.956 ve 34.101 olarak belirlenmiştir. AGAK değerleri ise 0.469, 0.287, 0.279, 0.299 ve 0.333 olarak bulunmuştur. Bu değerler dikkate alındığında en iyi uyumun Kübik modelden elde edildiği ortaya çıkmıştır. Bununla beraber doğrusal model dışındaki diğer tüm modellerin bu periyottaki büyümeyi yeterince tanımlayabildikleri söylenebilir. Bu sonuçlar yetiştiricilere uygun yetiştirme ve beslenme stratejilerini tanımlamak için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed that defining the growth curve of live weight of Malya sheep from weaning to 47 months of age by using 20 ewes fed ad-libitum on roughages and concentrates. The parameters of growth curves, determination coefficients (R2), mean square predicted errors (MSE) and correlation between observed live weight and residuals (RESC) were determined for Linear Model, Cubic Model, Quadratic Model, Gompertz and Logistic models by obtained monthly live weights of Malya lambs during in this period. The highest R2 values, lowest MSPE and RESC values were preferred between the models during the growth period. R2 values of the models for estimating live weight were determined as % 83.13, % 91.04, % 92.04, % 91.55 and % 91.22, respectively. MSPE values of live weight were determined as 65.900, 34.657, 30.894, 32.956 and 34.101, respectively. Also, RESC values were found as 0.469, 0.287, 0.279, 0.299 and 0.333, respectively. When these values are taken into consideration, it is seen that the best fit to growth curves of female Malya ewes was acquired with Cubic Model. In addition to this, all the models except linear model can be said enough to identify the growth in this period. These results are important to help the farmers define proper breeding and feeding strategies.