Sağlık fiziğinde C-14 radyoizotopunun Helicobacter pylori enfeksiyonunun tanısında uygulanması-Konya yöresindeki Helicobacter pylori enfeksiyon oranı
Application of C-14 radioisotope in the diagnosis of 'Helicobacter pylori' infection in health physics-Rratio of Helicobacter pylori infection in Konya region
- Tez No: 283474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde radyoaktif maddeler ve radyasyon birçok alanda kullanılmakla birlikte sağlık alanında hastalıkların teşhis ve tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır. Bu çalışma, sağlık fiziğinde C14 radyoizotopunun mide ve sindirim sistemi hastalıklarına neden olan ve birçok hastalığın ortaya çıkmasında rol oynadığı düşünülen ve insanlarda en sık görülen enfeksiyonlardan olan Helicobacter Pylori (HP) enfeksiyonunun varlığını araştırmaya yönelik C14 Üre Nefes Testi (ÜNT) kullanım yöntemi ve ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesini kapsamaktadır. Bu amaçla öncelikle C14 ÜNT'ni, ÜNT sistemini, C14 ÜNT uygulama prosedürlerini tanıtarak özelliklerini araştırdık. Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin (KEAH) çeşitli poliklinik ve servislerine ve Konya'da bulunan diğer hastanelere karın ağrısı ve dispeptik şikâyetlerle başvuran ve buradan C14 ÜNT yapılması istenerek KEAH Nükleer Tıp Kliniği'ne gönderilen olgularda HP enfeksiyonunun görülme sıklığı araştırılarak Konya ili ve yöresinin 2009 yılına ait HP pozitifliği C14 ÜNT ile belirlendi. Bu nedenle dispeptik yakınmaları olan 3080 hastada C14 ÜNT sonuçlarına göre elde edilen verilerle HP pozitifliğinin belirlenmesi, kadın-erkek dağılımının saptanması, cinsiyete göre HP pozitifliğinin belirlenmesi, farklı yaş gruplarında HP pozitifliğinin belirlenmesi ve cinsiyete göre bağımlılığının araştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda enfeksiyonun görülme sıklığı kadınlarda % 53,7, erkeklerde % 51,6 ve tüm olgularda % 53 olarak bulunmuş, bakteri pozitifliğinin cinsiyete bağımlı olmadığı görülmüştür. Olgular 3-85 yaş arasında olup, çok dar yaş aralıklarına ayrılarak 17 farklı yaş grubunda HP pozitifliği belirlenerek enfeksiyonun yaş gruplarındaki görülme sıklıkları araştırılmış ve HP enfeksiyonunun genellikle çocukluk çağında elde edinildiği, enfeksiyonun görülme sıklığı oranlarının yaş ile birlikte artış gösterdiği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, radioactive materials and radiation are used in many areas and also in health field for diagnosis and treatment. This study covers C14 Urea Breath Test (UBT) using method that leads research Helicobacter Pylori (HP) infection which is the most commonly seen disease in human beings and thought in health physics C14 radioisotope is used mainly for the diagnosis and treatment of gastro-enteric diseases and for their evaluations. So first of all, we researched C14 UBT, UBT system and features of C14 UBT through introducing C14 UBT application procedures. HP positivity in the year 2009 in Konya city and it?s around was determined by C14 UBT through researching HP infection availability intense at the cases that applied to various policlinics and services of Konya Education and Research Hospital (KERH) and other hospitals that are located in Konya with stomachache and dyspeptic complaints and who are requested to be applied C14 UBT and are sent to KERH Nuclear Medicine Unit.So determining HP positivity according to C14 UBT results at 3080 patients with dyspeptic complaint, determining women-men dispersion, determining HP positivity according to gender, determining HP positivity in different age groups and researching and evaluating dependency according to gender were aimed. At the end of study, it was determined that infection prevalence % 53,7 at women % 51,6 at men and % 53 at all the cases; it was seen that bacteria positivity doesn?t depend on gender. The cases are between 3-85 years old; infection prevalence at the age groups was researched through dividing very narrow age groups in 17 different age groups and it was concluded that HP infection was generally availed in childhood age, infection prevalence increased together with increasing age.