General assessment of surface and subsurface water quality in Southern Kazakhstan region
Güney Kazakistan?daki yüzey ve yer altı su kalitesinin genel değerlendirmesi
  1. Tez No: 283520
  2. Yazar: NURBOL KOKISHEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ORHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kazakistan şu anda yüzey ve yeraltı suyu kalitesi ile ilgili ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Bu çalışma Güney Kazakistan bölgesinde yüzey ve yeraltı su kalitesi hakkında genel bir değerlendirme sağlamak için önerilmiştir. Yüzey suların hidrolojik ve hidrokimyasal özelliklerinin genel bir değerlendirmesi için Syr Darya Nehri, Aral Denizi ve Balkhash Gölü seçilmiş; yeraltı su kaynaklarının değerlendirilmesi için de Kentau ve Türkistan şehirleri seçilmiştir. Syr Darya ile ilgili su kalitesi verileri 1970?2010 yıllar arasında 7 izleme istasyonundan elde edilmiştir. Sonuç olarak nehrin su kalitesinin oldukça kirlenmiş olduğu ortaya çıkmış; özellikle Aralsk istasyonundan sonra suyun daha çok kirlendiği tespit edilmiştir. Göl suyunun büyük kısmı Syr Darya nehrinden geldiğinden, Syr Darya nehrinin kirlenmesi aynı zamanda Aral Golü'nün de kirlenmesi anlamına gelmektedir. 1994?2010 yıllar arasında küçük Aral Denizi'ndeki 15 izleme istasyonundan elde edilen su kalitesi verilere göre Aral Denizi çoğunlukla ağır metallerle kirlenmiştir. Ayrıca, Balkhash Gölü'nün su kalitesi de Kawabata (1999) verilerine dayanarak gözden geçirilmiş ve gölün batı kısmında çeşitli parametreler için dağılım haritaları elde edilmiştir. Sonuç olarak, bazı parametreler standart değerlerin üzerinde bulunmuştur. Kentau bölgesindeki yeraltı su kalitesi incelendiğinde suyun genelde Pb ve Ni ile kirlenmiş olduğu görülmüş ve bu parametreler için su kalitesinin standart değerler üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Benzer olarak Türkistan şehri yeraltı suyunun da yüksek SO4, Pb, ve Mg değerleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, yüzey ve yeraltı su kaynakları için olası rehabilitasyon teknikleri açıklanarak su kalitesi koşullarının iyileştirilmesi için mümkün gerekli çalışmaları tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is proposed to provide a general overview of surface and subsurface water quality in Southern Kazakhstan region. In order to review the hydrological and hydrochemical properties of the surface and subsurface water resources, some case studies are selected and analyzed in this thesis. These cases studies included the Syr Darya River, Aral Sea and Balkhash Lake as surface water resources as well as groundwater resources of Kentau and Turkestan cities. According to the result of the Syr Darya River water quality data obtained from 7 monitoring stations during 1970-2010, the river waters were found to be highly contaminated by heavy metals particularly after Aralsk station. Based on water quality data of Small Aral Sea in 1994-2010, the distributions of substances are determined within the Small Aral Sea using 15 monitoring stations. The water quality of Balkhash Lake is then reviewed based on the data of Kawabata (1999) and obtained the distributions of substances in western parts of Lake. As a result, the numerous parameters were found to be above the standard values. The subsurface water quality of Kentau and Turkistan cities is better than surface water quality. Only Pb and Ni concentrations were above the standard in Kentau region. Furthermore, groundwater resources of Turkestan city were also contaminated mostly by Pb, SO4 and Mg. Finally, possible rehabilitation techniques for surface and subsurface water resources were explained and were recommended.