Smyrna Agorası, Batı Stoa restitüsyon önerisi
Smyrna Agora, restitution proposal for the West Stoa
  1. Tez No: 283521
  2. Yazar: YUSUF PERÇİN ERTURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tezin birinci bölümünde Stoa'nın tanımı ve Smyrna Agorasındaki Batı Stoa `nın Stoalar içindeki yeri belirlenmiştir. İkinci Bölümde Smyrna Agorasının Kuruluşu, gelişimi ve Smyrna Agorasındaki yapıların tarihsel gelişimleri ve mimari özellikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Batı Stoa için bir restitüsyon önerisi'ne ışık tutacak veriler toplanmıştır. Bu veriler kazı sonuçları, yapıdan gelen izler, dönem örnekleri, mimari elemanlar ve tarihçilerin söylediklerinden oluşmaktadır. Son olarak çıkan veriler sonucunda Batı Stoa için bir restitüsyon önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, the definition of Stoa and the place of West Stoa in the stoas of Smyrna Agora are determined. In the second part, the foundation of Smyrna Agora, historical development of the structures in the area and their architectural features are explained. In the third part; data, which will lighten a restitution proposal for the west Stoa, is collected. This data is coming from the results of the excavation, the trace of the structures, the examples of the period, architectural elements and the discourses of historians. Finally, with the help of the collected data, a restitution proposal for the West Stoa is presented.