Inventory and modeling of atmospheric VOC emissions from major sources in Aliağa, Izmir
İzmir'in Aliağa ilçesi için temel kirletici kaynaklardan atılan atmosferik UOB emisyonlarının envanteri ve modellemesi
  1. Tez No: 283534
  2. Yazar: SEDEF ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma ile amaçlanan, Aliağa'daki sanayi tesislerinden kaynaklanan uçucu organik bileşiklerin (UOB) miktarını hesaplamak ve bölgenin meteorolojik ve topografik koşulları altında hava kalitesine katkılarını tahmin etmektir. Bu amaçla önce Aliağa'daki sanayi tesislerine ait bilgiler toplanmış; daha sonra bu bilgiler kullanılarak, literatürden emisyon faktörleri ve USEPA'nın TANKS yazılımı yardımı ile UOB emisyonları hesaplanmıştır. Bu hesaplar sonucunda Aliağa'da sanayi tesislerinden yıllık yaklaşık dokuzbinyediyüz ton UOB emisyonunun atmosfere verildiği bulunmuştur. Bu emisyonlara en yüksek katkılar sırasıyla yüzde otuzdokuz, otuzdört ve dokuzluk oranlar ile petrokimya, rafineri ve sıvı akaryakıt depolama ve dolum aktivitelerinden gelmektedir. Sonuçlar emisyon türlerine göre değerlendirildiğinde ise, en yüksek UOB emisyonlarının sırasıyla depolama tanklarından (yüzde otuzdört), bağlantı ekipmanlarından (yüzde yirmisekiz), dolum kollarından (yüzde yirmi), proseslerden (yüzde onyedi) ve yanmadan (yüzde bir) kaynaklandığı görülmüştür. İkinci aşama olarak, hesaplanan emisyonların çalışma alanının hava kalitesi üzerindeki etkileri, USEPA'nın ISCST-Üç adlı dağılım modeli kullanılarak tahmin edilmiştir. Model sonuçlarına göre en yüksek kirlilik konsantrasyonları petrokimya, rafineri ve akaryakıt dolum ve depolama faaliyetleri çevresinde bulunmuştur ki oradaki maksimum değerler altıyüz mikrogram bölü metreküp mertebelerindedir. Demir-çelik tesislerinden atılan UOB emisyonları çok düşük seviyelerde olduğundan, buralarda kaydedeğer bir UOB konsantrasyon dağılımı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to calculate the amount of NMVOCs coming from industrial facilities in the Aliağa and to estimate their effects in atmosphere under meteorological and topographical conditions of the region. With this aim, at the beginning, the required information of industrial facilities in Aliağa were collected; then NMVOC emissions were calculated by using these information, with the help of emission factors from literature and a software of USEPA, called TANKS. As a result of these calculations, it was approximately found that nine thousand seven hundred tons per year NMVOC emissions had been emitted to atmosphere from industrial facilities in Aliağa. The highest contributions to these emissions were coming from petrochemical, oil refining and liquid fuel storage and loading activities with thirtynine, thirtyfour and nine percentiles respectively. When the results were assessed according to emission types, it could be seen that the highest NMVOC emissions had come mainly from storage tanks (thirtyfour percentile), equipment leaks (twentyeight percentile), liquid loading (twenty percentile), process (seventeen percentile) and combustion (one percentile). As a second step, contributions of calculated emissions to air quality of the study area was estimated by using ISCST-Three dispersion model of USEPA. According to model results the highest pollution concentrations were found around the petrochemical, oil refinery and fuel loading and storage facilities; maximum values were about six hundred micrograms per cubic meter there. A significant NMVOC concentration dispersion could not be seen around the iron and steel plants because of low emission release from facilities.