İzmir Karşıyaka Çarşısı'nda fiziksel dönüşümün değişen tüketim alışkanlıkları bağlamında incelenmesi
Examining the physical transformation of Karşıyaka Çarşı district in İzmir with respect to the changes in comsumption patterns
  1. Tez No: 202511
  2. Yazar: AYŞE SERAP ÖZSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYAT ZENGİN ÜNVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Tüm dünyada son 10-15 yıldır toplumun ve kültürün ağırlık merkezinin belirgin bir şeklide yeni bir yöne kaymasına neden olan niteliksel bir değişim yaşanmaktadır. Sözkonusu süreçte modernleşme ve ona paralel olarak kapitalist ekonomi, toplumsal yaşamın ve bireylerin yaşantısını kaçınılmaz olarak hızlı bir biçimde değiştirmiştir. Sürekli olarak artış gösteren değişimlerin nedeni, üretim ve tüketimin niteliğindeki değişimlere dayanmaktadır. Bu aşamanın en temel özelliği üretimden daha çok tüketim olgusunun ön planda çıkmasıdır. 20. yüzyılda kapitalist ekonominin değişim gücü mekansal bir hareketlilik ve değişimi de beraberinde getirmiş, sözkonusu güç benzeri birçok alanda olduğu gibi tüketim örüntülerinde de radikal değişim gerçekleştirmiştir. 80'li yıllardan bu yana değişim içerisinde olan ekonomik yapı ve üretim şekilleri kentlerde sosyo-ekonomik, fiziksel ve mekansal değişimler yaratmıştır. Türkiye'de ve İzmir'de 80 sonrası hayata geçen ekonomi politikaları ve planlamanın etkisiyle kentsel mekanlarda önemli değişimler gerçekleşmiştir. Bu değişim bir taraftan kentlerin formu ve yoğunluk deseni ile belirginlik kazanırken, diğer yandan da kentsel fonksiyonların kurgusal içeriği bağlamında kendisini ortaya koymuştur. Sözkonusu oluşum kentlerin merkez bölgelerinin var olan yapılanmasını da önemli ölçüde değiştirmiştir. Bu bağlamda İzmir'de geçmişinden günümüze kadar geleneksel bir alt merkez ve önemli bir kentsel mekan olan Karşıyaka Çarşı'sı da yaşanan bu değişim ve dönüşüm sürecinden kaçınılmaz olarak etkilenmiştir. Bu çalışmada sözkonusu değişime etki eden faktörler, toplumsal yapı üzerinde meydana gelen değişimler, tüketimin artmasıyla oluşan değişimler ve bu değişimlerin mekana yansımaları araştırılmıştır. Sözkonusu değişimler bağlamında Karşıyaka Çarşısı bir örnek alan olarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the last 10-15 years, there?s qualitive change which leads societies and cultures to change their center of gravities and gives them a new direction noticably all over the world.During this period, the efforts of modernism and the capitalist economy in parallel have inevitably changed the lifestyles of socities and economies in a fast way.The reason of the rise of changes continuosly depends on the changes in the qualifications of production and consumption. One of the most noticable characteristic of this process is that the concept of consumption is put forahead more than production. In the 20th century, the force of capitalist economy for change has brought a locational shift in appearance and also created some radical newnesses in the consumption patterns as in the other areas. Since 1980s, economical structure and the styles of production, which have actually been in change, have creaed socio-economic, physical and locational changes in urban places.By the effects of the economy politicsand plans that are practiced in Izmir and Turkey after 1980s, some vital changes have been experienced in urban places. While these chnages gain a more noticableidentity by the help of the form and the texture of condensity in urban places, the fictional ingredients of urban functions provides a beter way of understanding too. The mentioned formation has also vitally changed the existing structure in the central areas of urban places. In this scope, Karşıyaka surrounding which is a traditional subcenter and an important urban place in Izmir, affected inevitably from the experienced change and transformation process from past to present. In this study, the factors that have an impact on the mentioned chane, the changes occuring on the structure of the society, the changes taken place by an increase in the consumption and finally the reflections of these changesto urban places have been researched. The scope of the mentioned changes, Karşıyaka surrounding is tried to be investigated as an sample area.