Bazı isoksazolin ve karbazol türevlerinin moleküler ve kristal yapı analizi
Molecular and crystal structure analysis of some isoxazoline and carbazol derivatives
- Tez No: 283556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
4,8-Metano-3-(2,5-dimetoksifenil)-6-(metilamino)-4,4a,8,exo-8a-tetrahidro-exo3aHisoksazolo[5,4-f]isoindol-5,7 (6H,7aH)-endo-diyon ve 9-Butil-9H-karbazol bilesiklerininmoleküler ve kristal yapıları, tek kristal X-ısını kırınımı yöntemiyle belirlenmistir.Monoklinik sistemde kristallenen C19H20N2O5 bilesiğinin uzay grubu, P21/n (No. 14)' dir.Yapı I>2?(I) kosulunu sağlayan 3239 yansıma kullanılarak direk yöntemler ile çözülmüs veR=0.0366 gibi oldukça iyi bir değere kadar arıtılmıstır. Z konfigürasyonuna sahip olanbilesiğin dimetoksifenil, dikarboksiimid ve isoksazolin halkaları hemen hemen düzlemseldir.Kristal yapıdaki bes üyeli isoksazolin halkasının norbornan birimi ile birlesmesi exo yapısındaiken altı üyeli dikarboksiimid halkasının norbornan birimi ile birlesmesi endo yapıdadır.Molekül, isoksazolin halkası ve dikarboksimid halkasının norbornan birimi ilekaynasmasından olusmustur. (C6-C7-C10) ve (C1-C2-C10) iç köprü açıları sırasyla 99.9(2)0ve 99.7(2)0 olup tetrahedral açı değerine göre küçük bir değerdir. Norbornan birimindeki C10atomunun pückering (burusma) parametresi Q= 0.952(2)Å, ?=89.6(2)0 ve Ø=359.6(2)0'dir. Buatomun (C7-C8-C9-C1) ve (C1-C2-C6-C7) en küçük kareler düzlemlerinden sapma değerisırasıyla 0.851(3)Å ve -0.853(3)Å değerindedir. Benzer sapma değerleri (0.86(1)Å ve0.84(1)Å) 6,6-dimethyl-1-phenyl-7-thiatricyclo[3.2.1.13'8]nonane 7,7-dioxide bilesiğindekinorbornan birimi için verilmistir (Estienne ve diğer., 1992). Norbornan yapısınınkonformasyonu kayık seklindedir. Bu konformasyon zarf konformasyonuna sahip iki besüyeli halkanın katlanmasıyla olusmustur. Yapıdaki isokazolin halkası ise zarfkonformasyonundadır. C4 karbon atomuna bağlı metil grubunda dönmeden kaynaklanan birdisorter (bozukluk) bulunmaktadır. Bilesiğin kristal yapısı C-H?O tipi molekül içi, C-H?Nve C-H?O tipi moleküller arası etkilesmelerle kararlı durumdadır. C-H?N ve C-H?O tipimoleküller arası hidrojen bağları ile kristal yapı içinde moleküller, sonsuz bir boyutlupolimerik zincir olusturarak b ekseni doğrultusunda istiflenirler.Kristal sistemi orthorombik olan C16H17N bilesiğinin uzay grubu P212121 dir. YapıI>2?(I) kosulunu sağlayan 1234 yansıma kullanılarak direk yöntemler ile çözülmüs veR=0.0749 değerine kadar arıtılmıstır. Molekülünün trisiklik aromatik halka sistemi hemenhemen düzlemseldir. Trisiklik aromatik halka sistemindeki iki dıs benzen halkası arasındakidihedral açı 4.6(2)0' dir. Yapıda azot atomunu içeren halka pirol halkasıdır. Pirol halkasınınbulunduğu düzlem (N1-C1-C6-C7-C7-C12) ile bütil grubunun (C4H9) atomlarınınolusturduğu düzlem arasındaki dihedral açı 74.0(4)0'dir. Kristal yapıda moleküller arası vemolekül içi hidrojen bağı gözlenmemistir. Ancak moleküller arası ?-? halka etkilesmeleri veC-H...? etkilesmeleri vardır.
Özet (Çeviri)
Molecular and crystal structure of `4,8-Methano-3-(2,5-dimethoxyphenyl)-6-(methylamino)-4,4a,8,exo-8a-tetrahydro-exo-3aH-isoxazolo[5,4-f]isoindole-5,7(6H,7aH)endo-dione (C19H20N2O5) and 9-Butyl-9H-carbazole (C16H17N) have been determined bysingle crystal X-ray diffraction study.The compound C19H20N2O5 which was crystallized in monoclinic system is related toP21/n (No. 14) space group. The structure was solved by direct methods and refined to a finalR=0.0366 for 3404 reflections with I>2?(I). The molecule adopts Z-configuration. Theisoxazoline ring, dimethoxyphenil and dicarboximide rings are approximately coplanar with.As the conformation of the five-membered isoxazole ring's fusion onto the norbornane moietyis exo fashion, the conformation of the six-membered dicarboximid ring's fusion onto thenorbornane moiety is endo fashion Molecule occurs the fusion of the isoxazoline ring anddicarboximide onto norbornane. The inter-bridgehead angles (C6-C7-C10) and (C1-C2-C10)of 99.88(12)0 and 99.67(13)0, respectively, are contracted with respect to the tetrahedral value.C10 atom which norbornane unit has it has Puckering parameters which are Q= 0.952 (2)Å,?= 89.6(2)0 ve Ø=359.59(9)0. This atom deviates -0.851 (3)Å and -0.853 (3)Å from theleastsquares planes of (C7-C8-C9-C1) and (C1-C2-C6-C7) respectively. Similar values of thisdeviation (0.86(1) and 0.84(1)Å) have been reported for the norbornane unit in 6,6-dimethyl-1-phenyl-7-thiatricyclo[3.2.1.13'8]nonane 7,7-dioxide (Estienne et al., 1992). The isoxazolinering adopts an envelope conformation while the norbornane partial has a rowboatconformation. This conformation occurs flap of five members of two rings which are possenvelope conformation. The methyl group which is bounded C4 atom has disorder ofrotation. The crystal structure is stabilized by C-H?O and type intra-molecular, C-H?N andC-H?O type inter-molecular interactions. In the crystall structure intermolecular N-H?Nand O-H?O hydrogen bonds link the molecules to form an infinite one dimensionalpolymeric chain along b-axis.The compound C16H17N which was crystallized in orthorombic system is related toP212121. The structure was solved by direct methods and refined to a final R=0.0749 for1234 reflections with I>2?(I). The tricyclic aromatic ring system is essentially planar, the twoouter rings making a dihedral angle of 4.6(2)0. The ring which consists of N atom is pyrollering. The plane which consists of pyrolle ring (N1-C1-C6-C7-C12) makes dihedral angles of74.0(4)0 with butyle groups (C4H9) In the crystal structure intermolecular and intra moleculertype hyhdrogen bonds not observed.But there is inter-molecular ?-? ring interaction and CH?? type interaction in the crystal structure.