Polimer katkılı kompozit ketonların atmosferik ve denizel koşullardaki performanslarının karşılaştırılması
Comparison of performance of composite concretes under atmospheric and marine environments
  1. Tez No: 283562
  2. Yazar: ABDULLAH SONER BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKDENİZ NEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada son yıllarda gelişen kompozit beton teknolojisinden kıyı ve deniz yapılarında nasıl faydalanılabileceğini tartışmak için, bu betonların denizel ortamlara direnci araştırılmıştır.Öncelikli olarak konut yapıları için geliştirilmiş olan ve başlıca özelliği hafiflik olan kompozit betonlar; bina yüklerinin; dolayısı ile deprem etkilerinin azaltılması ve ısı yalıtımı açısından olumlu yönleri nedeniyle kullanımı sürekli artan ürünlerdir. Gözenekli olmalarından ileri gelen mukavemet düşüklüğü ve su emme gibi dezavantajları ise polimerlerin ve katkı maddelerinin gelişmesi ile birlikte kolaylıkla aşılabilen sorunlardır. Bu çalışmada farklı agregalar ile üretilen kompozit beton karışımlarının, denizel koşullara dayanımlarını test edilmiştir. Hazırlanan karışımlar birer beton reçetesi olup ihtiyaca göre, küçük değişiklikler ile deniz ve kıyı yapılarının onarılması ve korunması amaçlı olarak sıva gibi kullanılacağı veya düşük yoğunluklarının verdiği avantaj ile yüzen yapıların inşaatlarında bunlardan yararlanılacağı düşünülmektedir.Hafif beton yapımında birinci ihtiyacın hafif agrega olması sebebiyle çalışmalarda ana malzeme olarak Manisa Kula yöresinde bulunan volkanik curuf (scoria-bazaltik pomza) agrega üzerine yoğunlaşılmıştır. Malzemenin bol ve ucuz olarak bulunması; ayrıca Ege kıyılarına yakınlığı nedeniyle nakliye maliyetlerinin düşük olması, bu çalışmada ortaya çıkacak ürünün ticari şansını arttıracak birer avantaj olarak görülmüştür.Sadece bağlayıcı ve volkanik curuf agrega karışımı ile yoğunluğu 1100-1500 kg/m³ yoğunluklu beton elde edilebilmektedir. Farklı üretim teknikleri ile değişik sonuçlar alınabilmekle beraber, yoğunluk ile mukavemet arasında doğrusal bir ilişki vardır. Bu karışımı ihtiyaca göre daha hafif veya daha ağır yapma amaçlı olarak sırasıyla porselen agrega, perlit agrega ve andezit agrega da karışımlar içerisinde kullanılmıştır.Sonuç olarak kompozit betonların deniz ve kıyı yapılarında da kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of advanced composite concrete technology in marine applications has been investigated experimentally.The composite concretes primarily used in building technology due to their lightweight and durability, strength during dynamic loading such as earthquake loads have a market potential increasing day by day. Some drawbacks such as weakness due to their ligthweight and water absorbsion capability can be overcome by adding polymers and the other additives.In the experimental stage of the study, the mix of composite concrete improved by some polymers additives and the different aggregates have been used as the test materials. Using of this type of materials in marine environment have some distinguished advantages such as buyancy due to their lightweight and can be used as the mortar for repair and maintenance purposes.Since the primary component of a light concrete is the light aggragate, scoria (come from Kula / Manisa region of Turkey) has been used. Because this material has some advantages such as availabilty, and cost effectiveness, it can find a chance to enter easily to the related market.It can be obtained concrete of the density of 1100 ? 1500 kg/m3 with the scoria and ordinary cement. Although it can be obtained different characteristic by different production techniques, there is always a linear relationship between density and strength of the materails. Porcelain, perlit and andezit aggregates have been used in order to obtain different concrete properties.As a the result, it has been found that the composite concretes can be used as the contruction materials for the marine applications.