Pnömatik iki-eksenli kartezyen robot sistemi ile malzeme taşıma otomasyonu
Pneumatic handling automation of a two-axis cartesian robot system
  1. Tez No: 283563
  2. Yazar: SÜLEYMAN BURKAY POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CESİM ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında, endüstriyel üretim yapan birçok fabrikada malzeme taşıma amaçlı kullanılan pnömatik iki eksenli bir kartezyen robot dizayn edilmiş ve üretimi yapılmıştır. Dizayn için üç boyutlu çizim programları kullanılmıştır. Kontrol sistemi için PLC kullanılmış ve tüm elektrik üniteler bir pano içerisinde toplanmıştır.Üretilen robot sisteminin pnömatik ve kontrol kısmında Festo marka ürünler kullanılmıştır. Silindir olarak dikey eksende yataklı DFM tipi silindir kullanılırken yatay eksende DGC milsiz tip silindir seçilmiştir. PLC olarak Festo CPX-FEC seçilmiş ve PLC programı FST.4.10 ile yazılmıştır.Yapılan bu çalışmada Mekatronik' in bünyesinde barındırdığı; Makine, elektrik ve bilgisayar anabilim dallarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two-axis pneumatic cartesian robot handling system that is mostly used in the industrial production lines is designed and produced. For this design, three-dimensional drawing program is used. All the electrical units and the PLC are collected within a controlling panel.Festo brand products are used for the control and the pneumatic section of the robot system. For the vertical axis, Festo DFM pneumatic guide cylinder is used and for the horizontal axis Festo DGC pneumatic linear drive is used. Festo CPX-FEC is selected as PLC and the PLC program is written in FST.4.10.In this study, the data from mechanics, electronics and computer sciences have been used as required for Mechatronics science.