Bilgisayar destekli maden işletme tasarımının kalker ocaklarına uygulanması
Computer aided mine design and application to limestone quarry
  1. Tez No: 283568
  2. Yazar: EMRE GÖKSÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalısmada, kalker sahasının bilgisayar ortamında modellemesi ve açık isletmeocak tasarımı yapılmıstır. Bilgisayar ortamında özel bir maden yazılımı olarak madenmodelleme programı kullanılmıstır. Kullanılan program hakkında bilgiler verilmistir.Kalker sahasına ait sondajlardan olusturulan analiz verileri ile bilgisayarprogramında sahada bulunan cevhere ait variogram modeller olusturulmustur.Olusturulan variogram modeller sayesinde edinilen bilgiler ile sahanın jeoistatistiğiyapılmıstır.Bu tez çalısması kapsamında jeoistatistik islemleri sonucunda blok modelolusturulmus, açık isletmenin ocak tasarımı yapılmıs ve ardından üretimplanlamasına geçilmistir. Hazırlanan üretim planına ait veriler raporlanarak çalısmaiçinde verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, a computer based open pit design had been performed for a quarrythat provides raw material to a cement factory. A special mining software were usedand details about the computer programme had been given in following chapters.The data obtained from the core drilling performed at limestone area, wasorganised to evaluate spatial distribution of the limestone. For this reason, variogramanalysis were performed on the raw data.In this thesis, using the results obtained from the Geostatistical calculations, blockmodels were formed, an open pit design was created and then production planingwas carried out. Reports from production plans were then used to provide minescheduling.