Investigation of sorption capabilities of chelating agents loaded and unloaded polymeric sorbents towards trace metal ions
Şelatlayıcı reaktif yüklenmiş ve yüklenmemiş polimerik sorbentlerin eser düzeydeki metal iyonlarına karşı tutunma kapasitelerinin incelenmesi
- Tez No: 283589
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MERDİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Poli(stiren-divinilbenzen), sülfolu stiren-divinilbenzen kopolimeri ve poliester-stiren polimeri yüksek iç fazlı emülsiyon yöntemi ile sentezlendiler ve FT-IR ve SEM kullanılarak karakterize edildiler. 5,10,15,20-tetrakis (hidroksi fenil) porfirin (THPP) ve pirokatekhol moru (PCV) poli(stiren-divinilbenzen) ve sulfolu stiren-divinilbenzen kopolimeri üzerine yüklendiler ve FT-IR ile karakterize edildiler. Poli(Str/DVB) ve sülfolu Str/DVB üzerine yüklenen THPP ve PCV miktarı sırasıyla 0,2840, 0,2993, 0,5716 ve 0,4384 mmol g-1 polimer olarak elde edilmiştir. Poli(stiren-divinilbenzen) ve sülfolu stiren-divinilbenzen kopolimerinin metal (Pb(II), Cu(II), Cd(II), Ni(II), Zn(II)) tutma kapasiteleri kuvvetli asidik bölgede çok az, pH 4-7 arasında orta düzeyde elde edilmiştir. Poliester-stiren polimerinin metal iyonlarına karşı bir eğilimi belirlenmemiştir.Poli(Str/DVB)-THPP ve sülfolu Str/DVB-THPP polimerik sorbentlerinin metal iyonlarına karşı tutma eğilimleri PCV yüklü polimerik sorbentlerden kurşun hariç çok yüksek bulunmuştur. Poli(Str/DVB)-THPP ve sülfolu Str/DVB-THPP den metal iyonlarının nicel geri kazanımı 2 veya 4 mol L-1 HNO3 çözeltisi elüasyon yapılarak sağlanmıştır. Tutunmanın kesinliği 2 µg mL-1 metal iyonu için bağıl standard sapma, %BSS ile belirlendi ve 0,02 ve 5,12 arasında bulundu. Poli(Str/DVB)-THPP ve sülfolu Str/DVB-THPP sorbentlerinin tutunma kapasiteleri çalışılan metal iyonları için 5000 µg g-1 sorbent civarında bulundu. THPP bazlı sorbentlerin pH 10 da ve PCV bazlı sorbentlerin pH 8 de (sadece Pb(II)) metal iyonlarını tutma kapasiteleri gram sorbent başına 8 µg metal iyonu ve üzeri olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, THPP emdirilmiş yeni sentezlenmiş polimerik sorbentler sulu çözeltiden çalışılan metal iyonlarının ayrılması ve önderiştirilmesi için kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Poly(styrene-divinylbenzene) (poly(Str/DVB), sulphonated styrene-divinylbenzene copolymer and polyester-styrene polymer were synthesized using high internal phase emulsion method and characterized by FT-IR and SEM analysis. 5,10,15,20-tetrakis (hydroxyl phenyl) porphyrin (THPP) and pyrocatechol violet (PCV) were loaded on poly(styrene-divinylbenzene) and sulphonated styrene-divinylbenzene copolymer and were characterized by FTIR. The amounts of attached THPP and PCV onto poly(Str/DVB) and sulphonated Str/DVB were calculated as 0.2840, 0.2993, 0.5716 and 0.4384 mmol g-1 polymer, respectively. Metal (Pb(II), Cu(II), Cd(II), Ni(II), Zn(II)) sorption capabilities of poly(Str/DVB) and sulphonated Str/DVB copolymers were much low in high acidity medium, moderate at pH 4-7. Polyester-styrene polymer has no tendency towards metal ions.The sorption tendency of poly(Str/DVB)-THPP and sulphonated Str/DVB-THPP polymeric sorbents towards studied metal ions were much higher than PCV loaded polymeric sorbents except Pb. By eluting with 2 or 4 mol L-1 HNO3, the quantitative recovery of studied metal ions from poly(Str/DVB)-THPP and sulphonated Str/DVB-THPP was obtained. The precision of sorption process as relative standard deviation (RSD%) for 2 µg mL-1 metal ion was between 0.02 and 5.12. The sorption capacities of poly(Str/DVB)-THPP and sulphonated Str/DVB-THPP for Cu(II), Ni(II), Zn(II) and Pb(II) were found as around 5000 µg g-1 sorbent. The sufficient sorption capabilities of THPP based sorbent at pH 10 and PCV based sorbent at pH 8 (for only Pb(II)) was ? 8 µg metal ion g-1 sorbent. These synthesized polymeric sorbents loaded with THPP can be used for separation and preconcentration of the studied metal ions in aqueous solutions.