Development of a cost effective lvds interface test system with ethernet communication
Düşük maliyetli, ethernet haberleşmeli bir lvds arayüz test sisteminin tasarlanması
- Tez No: 283590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ZAFER DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
LVDS (Düşük Gerilimli Diferansiyel Sinyalizasyon) bugün haberleşme ağları, dizüstü bilgisayarlar, ofis görüntüleme sistemleri, endüstriyel görüntüleme sistemleri, test ve ölçüm sistemleri, tıp çözümleri ve otomotiv gibi farklı endüstriyel alanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunlara ilaveten LVDS standardının yüksek veri taşıma kapasitesi bu standardı yüksek hızlı sayısal video sinyallerinin ucuz bakır kablolar üzerinden taşınması için uygun kılmıştır ve FPD (Düz Panel Ekran) Link LVDS standardının LCD (Likit Kristal Ekran) TV'ler (Televizyonlar) için ilk kullanım alanı olmuştur.Bu tez çalışmasında bir sinyal üretecinden (bu durumda bir LCD TV anakartı) gelen LVDS resim bilgisinin yakalanıp, çözüleceği ve analiz edileceği düşük maliyetli bir sistemin tasarlanması hedeflenmiştir.Araştırma veri yakalama kartı donanım tasarımı, gömülü mikrodenetleyici yazılımı tasarımı ve PC (Kişisel Bilgisayar) uygulama yazılımı tasarımı kısımlarından oluşmaktadır. Veri yakalama kartı ile PC arasındaki haberleşme Ethernet protokolü kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Donanım tasarımında uygun sinyal çevrimlerinin ve yazılım tasarımında gerekli veri çözme yöntemlerinin gerçeklenmesi ile aynı sistem mimarisi her tür diferansiyel sinyalin yakalanması ve analizinde kullanılabilinir.
Özet (Çeviri)
Today LVDS (Low Voltage Differential Signaling) is used extensively in diverse industrial areas like communication networks, laptop computers, office imaging systems, industrial vision systems, test and measurement systems, medical solutions, and automotive. In addition to these, high data throughput of LVDS standard makes it suitable for transmission of high speed digital video signals over inexpensive copper wires and FPD (Flat Panel Display) Link became the first use of LVDS standard for LCD (Liquid Crystal Display) TV (Television) sets.In this thesis work it is aimed to design a low cost system to capture, decode and analyze LVDS image data from a signal generator (in this case it is the mainboard of an LCD TV).The research comprises of image data capture card hardware design, embedded microcontroller software design and PC (Personal Computer) application software design parts. Communication between image data capture card and PC is implemented using Ethernet protocol.By realizing proper signal translation in hardware design and necessary data decoding methods in software design the same system architecture can be used to acquire and analyze any kind of differential signal.