A case study on the Balçova-Narlidere geothermal district heating system
Balçova-Narlıdere jeotermal bölgesel ısıtma sistemi üzerine bir örnek araştırması
  1. Tez No: 283631
  2. Yazar: HÜSEYİN MESUT ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye jeotermal kaynakların zenginliği bakımından dünyada ilk beş ülkeden biridir, bu yüzden jeotermal enerji Türkiye de önemli bir yenilenebilir enerji kaynağıdır.Bu çalşımada jeotermal enerji ile ilgili genel bir bilgi verildikten sonra Türkiye'deki jeotermal kaynakların dolaylı ve doğrudan kullanımı tablolar halinde belirtilmiş ve günümüzdeki kurulu kapasiteleri verilmiştir. Doğrudan kullanım, bölgesel ısıtma sistemleri üzerine yoğunlaşmıştır ve 21 jeotermal alanda uygulanmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve en büyüğü Balçova-Narlıdere jeotermal alanında bulunan bölgesel ısıtma sistemidir. Balçova-Narlıdere bölgesel ısıtma sistemi ile ilgili olarak; jeotermal alanın genel değerlendirmesi, tarihsel gelişimi, jeotermal kuyular, günümüzdeki toplam konut kapasitesi, sistemin incelenmesi , diğer yakıtlarla olan fiyat karşlaştırması, ve çevresel faktörleri tanımlanmıştır.Son olarak Balçova-Narlıdere jeotermal alanındaki Narlıdere bölgesel ısıtma sistemi etap-3 projesi; jeotermal devre, şehir devresi bina devresi başlıkları altında sunulmuştur. Etap-3 de bulunan tüm binalar tek tek belirtilmiş toplam alan ve toplam yük çkartılmştır ve ısı merkezinin 3 boyutlu tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is among the first five countries in abundance of geothermal resources around the world so geothermal energy is an important renewable energy resource in Turkey.In this study, following a general information concerning geothermal energy, it is specified in tables that the direct and indirect utilization of the geothermal resorces in Turkey and its established capacities at the present day are given. Direct utilization of geothermal energy focuses on district heating system and is implemented in 21 geothermal field. The biggest and the most important of all is that of the one in the Balçova-Narlıdere geothermal field. Concerning the Balçova-Narlidere district heating system, the general evaluation of the geothermal field, its historical development, geothermal wells, the total residence capacity, an evaluation of the system, price comparison with the other fuels, and the environmental factors are all discussed.Finally, the Narlıdere district heating system stage-3 project in Balçova-Narlıdere geothermal field is presented under the headings of geothermal loop, city loop and building loop. Each building situated in stage-3 is specified one by one and the total peak field and the total peak load are deducted and 3D design of the heating system is worked on.