Karacaağaç (Buca-İzmir) ve çevresinin hidrojeolojisi ve yer altı suyu potansiyelinin belirlenmesi
Hydrogeology of Karacaağaç (Buca-Izmir ) and ussesment of groundwater potential
- Tez No: 283640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışma sahası İzmir ilinin 30 Km. güneydoğusunda Torbalı ilçesinin 15 Km.kuzeybatısında olup Karacaağaç köyü, Belenbaşı köyü, Kırıklar köyü ve Demirciköy içine alır.Çalışma alanın kaya birimi ayırıma yöntemiyle 1 / 25000 ölçekli jeoloji haritasıyapılmış kayaçların stratigrafik, yapısal, hidrojeolojik özellikleri ve yer altı sularınakım haritası saptanmaya çalışılmıştır.İnceleme alanında altta Mezozoyik yaşlı kumtaşı-şeyil ardalanmasından oluşanfiliş birimi ve içinde tektaş konumunda kireçtaşı birimi yer alır. Bu birimlerSenozoyik yaşlı çakıltaşı birimi ve killi kireçtaşı birimi tarafından açısaluyumsuzlukla üstlenir. Bütün birimlerin üzerine uyumsuz olarak Alüvyon birim örter.Mesozoyik yaşlı kayaçlar Üst kretase yaşlı filiş birimi temsil eder. Filiş birimikumtaşı-şeyil ardalanmasından ve içinde tektaş konumunda kireçtaşı birimi denoluşmaktadır. Çakıltaşı birimi inceleme alanında geniş bir yayılım sunan egemenolarak çakıltaşlarından yapılı olup yersel olarak kumtaşı, kiltaşı ve çamurtaşı iledüzensiz ardalanma gösterir. Killi kireçtaşı birimi İnceleme alanının kuzey batısındabir yayılım sunan, genellikle sarımsı beyaz renkli, belirsiz katmanlı dayanımlıdır .Oldukça kırık ve çatlaklı olan birim erim boşlukları içerir. Çalışma alanında güneybatısın düz bir topografya yayılım sunan ve akarsuların neticesinde oluşan birimpekleşmemiş bir konumdadır. Kuvertener yaşlı alüvyon oluşukları, çeşitlibüyüklükte çakıl, kum, mil, silt ve kil karışımdan oluşmaktadır.Bölgenin hidrojeolojik etüdüne yardımcı olması amaç ile çeşitli kuruluşlarayaptırılan kimyasal su analizleri yaptırılmıştır. Bu amaçla arazi çalışması, toplananverilerin yazılımları ve programlar aracılığıyla verilerin yorumlanmasıtamamlanmıştır. pH ve elektriksel iletkenlik ölçümleri yapılmıştır. Kimyasalbileşenler için (Na, K, Ca, Mg, Cl, SO4, HCO3 ) ve çıkan sonuçlara göre de gereklidiyagramlar ve çizelgeler hazırlanmıştır.Çalışma alanında akifer özelliği gösteren birimler Kuvaterner yaşlı Alüvyonbirimi, Neojen yaşlı çakıltaşı birimi, killi kireçtaşı birimi ve kretase yaşlı kireçtaşıdır.Kretase Yaşlı filiş birimi ve Neojen yaşlı killi seviyeler geçirimsiz kayaçlarıoluşturur. Çalışma alanında bulunana tüm sular tarımsal amaçlı kullanmayauygundur. Tarımsal amaçlı ve kullanma amaçlı kullanılan su hacmi yağıştankarışlanmaktadır.Anahtar Kelimeler : Jeoloji, Stratigrafi, Hidrojeoloji.
Özet (Çeviri)
Working area is located at 30 km. southeast of Izmir city and at 15 km. northwestof Torbalı town. Working area includes Karacaağaç, Belenbaşı, Kırıklar, andDemirci villages.1/25.000 scale geological map was made with the method of rock unitsdiscrimination in the sudy area. Stratigraphic, structural, hydrogeological features ofthe rock units and also flow map of the underground water was to determine with the1/25.000 scale geological map.In the study area, Mesozoik aged flysch rock unit, including sandstone-shaleintercalations and as block limestones is observed as the basement rock. Senezoicaged gravelstone and claystone units are overlaying onto the mesezoik rock unitswith angular unconformity contact relation. Alluvium is overlaying all rock unitswith angular unconformity.Flysch occured during upper Cretaceus era as represent the Mesozoik. The uppercreataceus flysch units includes sandstone-shale intercalations and as block limestoneunits.The neoge gravelstone unit, is show common enlargment in the study area,occured mostly gravelstone layers and rarely and localy with as unequalintercalations of sandstones, claystones, and mudstones. The clayey limestone rockunit present in northwest part of study area. It is commonly yellowish white colour,strong structure with undetermined layers. It has mostly often fractures anddissolution cavities.The quaternary aged alluvium, is observed in a lateral topography in thesouthwest part of the study area, occured as continental clastics by river. Thequaternary aged alluvium is not become rigid, and include mix of gravels in differentlargment, sand, silt, and clay.To help to region?s hydrogeological studies were done with various organizationsof chemical water analysis has been done. For this purpose, field work, data collectedthrough program evaluation and interpretation of data was completed. pH andelectrical conductivity measurements were made. For chemical compenents (Na, K,Ca, Mg, Cl, SO4, HCO3 ), and the results show that the necessary diagrams and chartswere prepared.In the study area showing the units aquifer properties; The quaternary agedalluvium unit, the neogene aged gravelstone unit, the clayey limestone and thecretaceous aged limestone unit. The cretaseous aged flysch unit and the neogeneaged clay layers are impermeable rock units. In the study area is suitable for allwater used for agricultural purposes. Used for agricultural purposes and use of waterfrom rainfall volume is met.Keywords : Geology, Stratigraphy, Hydrogeology.