Bulgur üretiminde kullanılan değişik buğday çeşitlerinin işleme sırasında ısıl iletkenlik değerindeki değişimin ve kuruma karekteristiklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 28366
  2. Yazar: SERDAR MUSTAFA EVCİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM TAVMAN(DEMİR)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmada buğdayın bulgura işlenmesinde uygulanan haşlama ve kurutma işlemleri sırasında önemli bir özellik olan efektif ısıl iletkenlik değeri; Tr. durum tipine ait Gediz-75, Ege-88, İspanyol ithal çeşit makarnalık buğday ve paçal makarnalık buğday çeşidi kullanarak bulgur üretimi yapan bir işletmeden üretimin değişik aşamalarında alınan örneklerde Sıcak tel yöntemine göre ölçülmüştür. Yapılan ölçümler sonucunda elde edilen efektif ısıl iletkenlik değerlerinin neme bağlı olarak değişimi incelenmiş ve her buğday çeşidi için korelasyonlar elde edilmiştir. Isıl iletkenlik değerinin ürünün nem oranı ile doğrusal olarak değiştiği saptanmıştır. Deneysel olarak ölçülen ısıl iletkenlik değerlerinin gözenekli katılar için verilen teorik ısıl iletkenlik modelleriyle karşılaştırılması yapılmış ve“paralel model”!in daha iyi uyum gösterdiği bulunmuştur. Herbir çeşit haşlanmış buğdayın, 70, 80, 90°C sıcaklıklarda kuruma karakteristikleri belirlenmiş ve her ürün için kuruma hızı ve nemin zamana göre değişimi grafiksel olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study hot wire technique was used in measuring effective thermal conductivity, which is an important parameter for blanching and drying processes, for Gediz 75, Ege 88 and Spanish varieties of Triticum durum wheat during the blanching and drying processes in laboratory scale bulgur production. It was also examined thermal conductivities of the samples obtained during production of bulgur in an industrial plant; including a mixture of different varieties of durum wheat. By the application of linear regression analysis it was expressed the changes in thermal conductivities with the moisture content and emprical correlations were obtained for each varieties. The“parallel model”, given for thermal conductivity of porous media, was found to be more suitable they the others for explaining thermal conductivity of both wheat and bulgur samples in bulk. Drying experiments were carried out at 70, 80 and 90°C with Gediz 75, Ege 88 and Spanish varieties of durum wheat after blanching for 45 minutes at 90-95°C and it was plotted drying curves for each varieties.