Farklı örnek hazırlama yöntemlerinin etlerde yapılan bazı mikrobiyolojik analizlere etkisi
- Tez No: 28367
 - Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ GÖKTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET iki bölüm halinde yürütülen bu çalışmanın birinci bölümünde blender, stomacher ve havan gibi seçilen 3 örnek hazırlama yöntemi arasındaki farklılıkları istatistiksel yöntemlerle ortaya koymak, ayrıca toplam canlı sayımında kullanılan değişik ekim yöntemleri arasında bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla 20 çiğ et örneğinde toplam aerobik mezofilik canlı sayımı yapılmıştır. Çiğ et örnekleri blender, stomacher ve havan ile homojenize edilmiş, ayrıca swab tekniği de kullanılmıştır. Dökme plak ve yayma plak gibi ekim yöntemleri kullanılarak toplam aerobik mezofilik canlı sayımı gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda analiz edilen 20 örnekte toplam aerobik mezofilik canlı sayılan < 102/g ve < 3.4xl06/g arasında saptanmıştır. Değişik örnek hazırlama yöntemleri ve ekim yöntemleri arasındaki farkın p < 0.001 düzeyinde önemsiz olduğu görülmüştür. Ayrıca örnek hazırlama yöntemleri ile ekim yöntemleri arasında toplam aerobik mezofilik canlı sayıları açısından interaksiyon olmadığı da ortaya konmuştur, örnek hazırlama yöntemleri içinde blender ile diğer yöntemlere göre daha yüksek sayılar elde edilmiştir. Toplam aerobik mezofilik canlı sayısının belirlenmesinde örnek hazırlama yöntemleri en yüksek sayımı verenden en düşük sayımı verene doğru sıralandığında BL > ST > H şeklinde bir durum ortaya çıkmıştır. Ekim yöntemleri arasında istatistiksel fark bulunmamasına rağmen, genel olarak yayma plak yöntemi ile dökme plak yöntemine göre daha yüksek sayılar elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde blender, stomacher ve havan gibi farklı 3 örnek hazırlama yöntemi arasındaki farklılıkları istatistiksel yöntemlerle ortaya koymak için çiğ et örneklerinde toplam koliform, fekal koliform ve E.coli sayımları yapılmıştır. Çiğ et örnekleri blender, stomacher ve havan gibi yöntemlerle homojenize edildikten sonra, toplam koliform sayımları Most Probable Number (MPN) tekniğine göre yapılmıştır.Çalışma sonunda analiz edilen 20 örnekte toplam koliform sayıları < 3/g ve 1100/g arasında saptanmıştır. Fekal koliform bakteri sayımı negatif sonuç verdiği için E.coli sayımı yapılmamıştır.“Tesadüf Blokları”deneme desenine göre yapılan varyans analizi sonucunda değişik örnek hazırlama yöntemleri arasındaki fark önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY In the first part of this study, the total aerobic mesophilic bacteria count was carried out in the raw meat samples in order to determine the differences between three sample preparation tecniques namely blender, stomacher and mortar and to determine the differences between two plating tecniques namely pour plate, and spread plate. The raw meat samples were homogenized by blender, stomacher and mortar and the swab tecnique is also used. By using some plating tecniques like pour plate, and spread plate, the total aerobic mesophilic bacteria count was evaluated. At the end of the study the total aerobic mesophilic bacteria counts ranged between < 102/g and < 3.4x1 06/g in 20 samples analysed. The difference between three sample preparation tecniques and plating tecniques were not statistically significant at a level of p < 0.001. Also there were no statistical differences at the interaction of sample preparation tecniques and plating tecniques. However, significantly higher counts were obtained with Blender than by the other methods. The sequence of sample preparation tecnique in determining the total aerobic mesophilic bacterial counts was in order of BL > ST > H. Altough there was no significant difference between plating tecniques used, higher counts were obtained with the spread plate tecnique than the pour plate tecnique.51 In the second part of the study, the total coliform bacteria count, faecal coliform bacteria count and E.coli count were carried out in the raw meat samples to determine the differences between three sample preparation tecniques namely blender, stomacher and mortar by statistical methods. After homogenization of raw meat samples using blender, stomacher and mortar, the total coliform bacteria count was carried out according to the Most Probable Number Tecnique (MPN). At the end of the study the total coliform bacteria counts ranged between < 3/g and 1 100/g in 20 samples analysed. Because of the faecal coliform bacteria count gave negative result, so that E.coli count was not carried out. At the end of the variance analysis which is done according to“Random Block Design”there was no significant difference between the three different sample preparation tecniques.