Cihanbeyli-Yeniceoba (Konya kuzeyi) civarındaki oligo-miyosen evaporitlerinin sedimantolojisi
The sedimentology of oligo-miocene evaporites at surroundings of Cihanbeyli-Yeniceoba (North of Konya)
- Tez No: 392649
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tuz Gölü Havzası; Orta Anadolu'da, doğrultuları KB–GD gidişli normal ve verev atımlı fay sistemleriyle sınırlanmış tektonik kontrollü bir çöküntü alanıdır. Bilhassa Tersiyer döneminde etkin Neotektonik süreçlere de bağlı olarak havzada denizel ve karasal (akarsu-gölsel) yoğun kırıntılı-karbonat-evaporit çökeller depolanmıştır. Tuz Gölü'nün batısında yer alan Yeniceoba-Kütükuşağı-Kuşca çevresindeki Oligosen-Alt Miyosen yaşlı Gökdağ Formasyonu ile Miyosen yaşlı Cihanbeyli Formasyonu'nun içerisindeki evaporit oluşumları bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. İnceleme sahasındaki bu evaporit çökellerin alt, üst stratigrafik dokanak ilişkileri, sedimanter depolanma özellikleri, mineralojisi, petrografisi ve mikrodokusal özellikleri multi disipliner (tektonik ilişkiler, paleontolojik bulgular, spor-polen yaşlandırmaları ve jeokimyasal yöntemler gibi) bir çalışma ile araştırılmıştır. Böylece inceleme alanında 5 adet evaporit litofasiyesi tanımlanmıştır. Bunlar; a) Masiv jips fasiyesi (F1), b) Laminalı-bantlı jips fasiyesi (F2), c) Nodüler yapılı jips fasiyesi, (F3), d) Kırıntılı jips fasiyesleri (F4), e) Satin-spar jips fasiyesi (F5) dir. Bu 5 farklı evaporit litofasiyesine ait örneklerde gerçekleştirilen polarizan mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) çalışmaları neticesinde alabastrin ve porfiroblastik dokulu ikincil jipsler tanımlanmıştır. Bu jipsler içerisinde ilksel anhidrit kalıntılarının yanı sıra öz şekilsiz sölestin oluşukları, taşınmış tane fosilleri ve kaolinit türü kil mineralleri belirlenmiştir. Tüm bu çalışmalar neticesinde gelişimini Geç Kretase'den günümüze kadar sürdüren bu havzanın sedimantolojisi ve özellikle Tersiyer stratigrafisi kapsamlı bir şekilde ortaya konulmuş olup jeolojik zaman içerisindeki havza evrimi blok diyagramlarla şematize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salt Lake Basin is a tectonically controlled subsidence area located in Central Anatolia which is bordered with NW-SE extending normal and oblique-slip fault systems. Particularly, rich clastic-carbonate-evaporitic sediments were deposited wthin the marine and terrastrial (flüvyal-lacustrine) basin during the Tertiary period due to active Neotectonic processes. The thesis focuses on the evaporitic sediments of the Oligocene-lower Miocene aged Gökdağ Formation, the Miocene aged Cihanbeyli Formation outcropping around the Yeniceoba-Kütükuşağı-Kuşca in the western Salt Lake. Stratigraphical contact relations, depositional paleoenvironmental characteristics, mineralogical, petrographical and microtextural features of these formations have been carried out by multidisciplinary studies (i.e. paleontological and tectonical datas, paticularly dating with pollens and geochemical datas). The following five evaporit facieses were descibed: a) Massive gypsyum facies (F1), b) laminated-banded gypsyum facies (F2), c) Noduler gypsyum facies (F3), d) Clsatic gypsyum facies (F4), e) Satin-spar gypsyum facies (F5).The obtained data from the samples of indicated five evaporitic lithofacieses by using polarized microscope and scanning electron microscope (SEM) show that secondary gypsyums include alabastrine and porfiroblastik textures. Primary anhidrete relicts, euhedral celestine occurrences, reworked individual fossils and kaolinite clay minerals are seen within the gypsyums. As a result, sedimentological data of the investigated basin brings out the geological history of the basin from Crateceous to recent and particularly for Tertiary evaporites in detail.