Kahramanmaraş-Adıyaman havzaları sığ denizel sedimanların oligo-miyosen bentik foraminifer tanımlaması ve biyostratigrafisi
Benthic foraminiferal description and biostratigraphy of oligo-miocene shallow-water sediments of Kahramanmaras and Adiyaman basins
  1. Tez No: 285015
  2. Yazar: UĞRAŞ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ E. VAROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
GD Anadolu Bölgesi Senozoyik döneminin yaygın çökel kayalarını içerir. Bu çalışmada K. Maraş ve Adıyaman arasında depolanmış Oligo-Miyosen yaşlı istiflerin bentik foraminiferler sistematiği ve biyozonasyonu yapılarak bölgenin biyostratigrafisi oluşturulmuştur. Ahırdağı civarından (K. Maraş) dört stratigrafi kesiti (Soğukpınar I, Soğukpınar II, Karagöl ve Kartaltepe stratigrafi kesitleri) ve Adıyaman civarından iki stratigrafi kesiti (Üçtaş ve Cendere stratigrafi kesitleri) ölçülmüş ve bu kesitlerde bentik foraminiferlerden Alveolinidae, Victoriellidae, Lepidocyclinidae, Rotaliidae, Miogypsinidae ve Nummulitidae familyalarına ait 12 adet cins ve 22 adet tür tanımlanmıştır. Bu tanımlamalar ile bölgenin biyostratigrafisi ayrıntılı olarak ortaya konmuş ve Chauzac ve Poignant (1997)'a göre Şattiyen dönemine ait SBZ 22 ve 23 biyozonları ile Erken Miyosen dönemine ait SBZ 24 ve 25 biyozonları ve Orta Miyosen döneminden SBZ 26 biyozonları belirlenmiştir. Kesitlerde M. complanatus ile N. vascus birlikte gözlenmiş ve N. vascus'un Geç Şatiyen'e kadar ulaştığı ortaya konulmuştur. Ayrıca B. melo, Miogypsina sp. ile birlikte gözlenmiş, başlangıç yaşının Geç Burdigaliyen'e kadar indiği kanıtlanmıştır. Eulepidina sp. ve M. (Lepidosemicyclina) polymorpha'nın inceleme alanında gözlenmesi Burdigaliyen'de Akdeniz ve Hint-Pasifik bağlantısının devam ettiğini kanıtlamaktadır. Geç Şattiyen dönemini temsil eden yeni bir foraminifer, Marasella ahirdagensis tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sedimantery rocks of Cenozoic age are widely exposed in SE Anatolia Benthic foraminifer systematics are documented and a biostratigraphic framework is established in Oligo-Miocene sucsessions of K.Maraş and Adıyaman regions. Four stratigraphic sections from the K. Maraş region (Soğukpınar I, Soğukpınar II, Karagöl ve Kartaltepe measured stratigraphic sections) and two stratigraphic sections from Adıyaman region were measured in order to carry out this investigation. 12 benthic foraminiferal genera and 22 species belonging to Alveolinidae, Victoriellidae, Lepidocyclinidae, Rotaliidae, Miogypsinidae ve Nummulitidae families have been identified in these stratigraphic sections. A detailed biostratigraphic frame of the region has been documented, and SBZ 22 and 23 biozones in Chattian, SBZ 24 and 25 biozones in Early Miocene and SBZ 26 biozones in Middle Miocene have been recognized. The co-occurrence of M. complanatus and N. vascus, indicates that N. vascus species survived in the Late Chattian. Also, the presence of B. melo in association with Miogypsina is an evidence for its first appearance in the Late Burdigalian. The presence of Eulepidina sp. and M. (Lepidosemicyclina) polymorpha in the samples suggests that there was a connection between Mediterranean and Indo-Pacific provinces in the Burdigalian. A new foraminifer, Marasalla ahirdagensis from the Late Chattian is described.