Aşağı Porsuk çayı havzasında askıda katı madde taşınımının belirlenmesi ve modellenmesi
Determination and modeling of suspended solids transport in the Lower Porsuk stream watershed
  1. Tez No: 283728
  2. Yazar: ÖMER GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Toprak erozyonu ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan bakıldığında önemli bir problemdir. Türkiye'de yılda yaklaşık olarak 450 milyon ton sedimentin askı malzemesi olarak akarsularda taşındığı bilinmektedir. Çeşitli aktiviteler sonucunda oluşan sedimentin başlıca kaynakları; tarım alanları, kentsel alanlar, inşaat çalışmaları, kıyı erozyonu, akarsu yatağı ıslah çalışmaları, karayolu çalışmaları, taş ve kömür ocaklarıdır.Bu çalışmada, Batı İç Anadolu bölgesinde yer alan Aşağı Porsuk Çayı havzasında akım ve sedimentin modellenmesi için Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırma Servisi (USDA-ARS) tarafından geliştirilen SWAT modeli kullanılmıştır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü hidrolojik modelin ele alınması, ikinci kısım ise noktasal ve noktasal olmayan sediment kaynaklarının etkisinin incelenmesidir. Model sonucunda 1978-2009 arası 32 yıllık zaman periyodunda havza üzerine düşen yağışın %25'inin akarsuyu beslediği ve sediment veriminin yılda 2 ton/ha olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil erosion is an important problem when economic, social and environmental aspects are considered. Amount of sediment carried in suspended form with streams is known to be about 450 million tons per year in Turkey. The major sources of sediment include agricultural areas, urban areas, construction works, streambank erosion, stream bed restoration, highway construction, quarry and strip mines.In this study, the model Soil and Water Assessment Tool (SWAT) developed by the United States Department of Agriculture-Agricultural Research Service (USDA-ARS) has been used to model runoff and sediment in the Lower Porsuk Stream Watershed in western Inner Anatolia. The study has two major parts. The first part deals with the hydrologic model and the second part identifies the effects of point and non point sediment sources. Model results indicate that on the average 25% of the annual precipitation over the watershed contributed to streamflow during the 32 year period from 1978 to 2009 and produces a sediment yield 2 ton/ha per year.