Hydrogeochemical investigation of groundwater characteristics in Alpu coal field, Eskisehir-Turkey
Alpu kömür sahası yeraltı suyu özelliklerinin hidrojeokimyasal incelenmesi, Eskişehir-Turkey
- Tez No: 676037
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ ÇAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Porsuk çayı kuzeyindeki Alpu Kömür sahasındaki yeraltı suyu kaynaklarının hidrojeokimyasal özellikleri ve kalitesi araştırılmıştır. Kaynak sularında EC, pH, DO ve ORP ortalama değer aralıkları sırasıyla 438-1227 μS/cm, 7.43-8.69, 3.29-6.05 mg/l ve 106-180 mv ve kuyu sularında değer aralıkları sırasıyla 452-30233 μS/cm, 7.46-8.48, 0.6-6.0 mg/l ve 198- -183 mv olarak belirlenmiştir. Tüm kaynak suları HCO3 - Mg, Karışım(Ca-Mg), Ca fasiyesindedir. Yeraltı suyu fasiyesi, stratigrafik olarak aşağı doğru: anyon içeriğine göre HCO3, SO4 ve Cl düzeninde ve katyon içeriğine göre Mg, Karışım ve Na sırasındaki değişim göstermektedir. Yaklaşık 300 m'den daha derin lokasyonlarda filtrelenen derin yeraltı sularındaki amonyak konsantrasyonları, beklenen değerlerden çok daha yüksektir. Genelde yeraltı suyunun klorür değerleri yüzeyden yaklaşık 100 m derinliğe kadar düşmekte ancak daha sonra 100 m derinlikten temel kayalara (stratikrafik olarak sırasıyla Pliyosen, Miyosen ve Taban akiferleri) stratigrafik olarak artmaktadır. Pliyosen, MAC ve MBC + Mélange derin yeraltı sularının kimyasal özellikleri, su-kayaç reaksiyonu ilişkileri altında derin tortul havza yeraltı sularının hidrojeokimyasal evrim süreçleriyle, çok düşük geçirgenlikle ilişkili iyon filtrasyonu ve yerel difüzif/dispersif taşıma zenginleştirmesi ile ilgilidir. Sınıflandırma sınırları açısından yeraltı suyu düşük kalitededir.
Özet (Çeviri)
Hydrogeochemical characteristics and quality of groundwater resources in Alpu Coal field to the north of Porsuk Creek are investigated. EC, pH, DO and ORP average value ranges are determined as 438-1227 μS/cm, 7.43-8.69, 3.29-6.05 mg/l and 106-180 mv, respectively in spring waters and as 452-30233 μS/cm, 7.46-8.48, 0.6-6.0 mg/l ve 198- -183 mv, respectively in well waters. All spring waters are in HCO3 - Mg, Mix(Ca-Mg), Ca facies. Groundwater facies, stratigraphically downward: change in the order of HCO3, SO4 and Cl according to the anion content and in the order of Mg, Mix and Na according to the cation content. Ammonia concentrations in deep groundwaters filtered about greater than 300 m depths are much higher than the expected values. In general, chloride values of groundwater decrease from surface to approximately 100 m depth but afterwards increase stratigraphically from 100 m depth to basement rocks (Pliocene to Miocene to Basement aquifers). The chemical characteristics of Pliocene, MAC and MBC + Mélange deep groundwaters are related to the hydrogeochemical evolution processes of deep sedimentary basin groundwaters under water-rock reaction relationships accompanied by very low permeability related ion filtration and diffusive/dispersive transport enrichment. In terms of classification limits, groundwater is in low quality.