Yüksek enerji fiziği parçacık detektörlerinde silikon şerit detektörün Geant 4 simülasyonu ve root nesneye yönelik veri analiz yapısı
Geant 4 simulation of silicon strip detector on high energy physics particle detectors and root a data analysis framework
- Tez No: 283761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZKORUCUKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Geat 4 benzetim ve ROOT programı kullanılarak silikonun Optik Geçiş Radyasyonu Detektörlerinde görüntü ekranı olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. OTR'lar demet hatları boyunca demet profilini ölçmek için kullanılırlar. Benzetim çalışmaları materyal tipi, kalınlığı ve demet enerjisi üzerinde yapılmıştır.Gelen elektron demet enerjisi 18.5MeV ve 38.5MeV seçilmiştir. Görüntü ekranı materyali olarak 0.1µm-5µm kalıklarında alüminyum, kurşun, titanyum, bakır, gümüş, altın ve silikon kullanılmıştır. Benzerim sonuçları demet enerjisi, materyal tipi ve kalınlığına göre tablolar ve şekillerle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we have investigated possible usage of silicon as a view screen in an Optical Transition Radiation (OTR) Detectors by Geant 4 Simulation Code and ROOT. OTR?s are used in beam line for beam profile measurements. The simulation studies were carried out on the material type, thickness and beam energy.The incoming electron beam energies were chosen to be 18.5MeV and 38.5 MeV. The view screen materials were aluminum, lead, titanium, copper, silver, gold and silicon with the thicknesses of 0.1µm -5µm. The simulation results for beam energy, material type and thicknesses are given in tables and figures.