Bazı tarihi eserlerin kırmızıaltı ve mikro Raman spektroskopileri ile incelenmesi
Study of some historical arts by using infrared and micro-Raman spectroscopies
- Tez No: 283760
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA BAHÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, M.S. 1. y.y'da Roma dönemindeki Laodikeia antik kentindeki kazı çalışmalarından elde edilen 5 seramik parçası incelenmiştir. Örneklerin incelemesi, X-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), indükleme çiftlenimli plazma optik emisyon spektroskopisi (ICP-OES), Fourier Dönüşümlü kırmızıaltı spektroskopisi (FT-IR) ve mikro-Raman (?-Raman) Spektroskopisi gibi çeşitli analitik yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Yukarıda belirtilen analitik yöntemler kullanılarak ele alınan eski seramik parçalarının kimyasal bileşenleri, mineralojik yapıları ve pigmentler hakkında bilgiler edinmemizi sağlamıştır. Örneğin, incelenen örneklerin mikro-Raman spektrumları, doğal renkleri ihtiva eden pigmentlerde, kırmızı, koyu yeşil ve siyah renkler için, hematit, magnetit ve karakarbon ile amorf karbonun varlığını göstermiştir.Elde edilen bu sonuçlar, antik Laodikeia kentinden çıkarılan arkeolojik bulgular için bir bilgi tabanı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, five ceramic shards excavated from ancient Laodikeia which belong to the 1st century A.D. in Roman period have been examined. The investigation of the samples have been verified by using the X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), inductively coupled plasma-optical emission spectrometry (ICP-OES), Fourier Transformed infrared spectroscopy (FT-IR) and micro-Raman (?-Raman) Spectroscopy analytical methods.The analytical methods mentioned above allow us to obtain the information about the chemical compositions, mineralogical structure and pigments for the considered ancient ceramic shards. For example, the micro-Raman spectra of the investigated samples show that the existences of heamatite, magnetite, blackcarbon and amorphous carbon for dark gren, red and black colours.The obtained results have formed a database for the archaeological artefacts excavated from ancient Laodikeia city.