Gediz havzasında yüzeysel drenaja neden olan maksimum yağışların olasılık dağılım modeli parametrelerinin hesaplanmasında kullanılabilirlik yöntemleri karşılaştırılması üzerine bir araştırma
- Tez No: 28377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Ziraat, Geological Engineering, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
- 39 - ÖZET Bu araştırmada, Gediz Havzasında bulunan dört yağış istasyonunda kaydedilen l günlük, 2 gün üstüste, 3 gün üstüste, 4 gün üstüste ve 5 gün üsütüste meydana gelen maksimum yağışlardan yararlanılarak olasılık dağılım modeli parametrelerinin hesaplanmasında kullanılabilecek bazı yöntemlerin karşılaştırılarak en uygun yönteminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada; Gediz Havzasında bulunan Akhisar, Manisa, Salihli ve Kemalpaşa yağış gözlem istasyonlarında 1961-1990 yılları arasında kaydedilen l günlük, 2 gün üstüste, 3 gün üstüste, 4 gün üstüste ve 5 gün üstüste gelen maksimum yağışlardan isatistiksel diziler oluşturulmuştur. Bu yağış gözlem verilerinin Gumbel olasılık dağılım modeline uyduğu düşünülerek Gumbel olasılık dağılım modeli parametreleri, maksimum olabilirlik ve momentler yöntemiyle ayrı ayrı saptanmıştır. Maksimum olabilirlik ve momentler yöntemiyle hesaplanan parametreler karşılaştırıldığında“ a ”parametreleri arasında önemli farklılıkların olmasına karşılık“ p ”parametreleri arasında önemli farklılıkların olmadığı saptanmıştır. Momentler ve maksimum olabilirlik parametreleri kullanılarak l günlük, 2 gün üstüste, 3 gün üstüste, 4 gün üstüste ve 5 gün üstüste gelebilecek maksimum yağış tahminleri yapılmıştır. Yapılan bu tahminler incelendiğinde 2 yıllık tahminlerde önemli farklılıkların olmadığı fakat 5, 10, 25, 50 ve 100 yıllık tahminlerde önemli farklılıkların olduğu saptanmıştır. Bu durumda 2 yıllık tahminlerin moment veya maksimum.- 40 - olabilirlik parametreleriyle hesaplanması sonuca önemli etki yapmadığından her iki yöntemle hesaplanan parametrelerin kullanılabileceği fakat 5, 10, 25, 50 ve 100 yıllık tahminlerde momentler yönteminin, maksimum olabilirlik yöntemine nazaran daha büyük sonuçlar verdiğinden maksimum yağışların olasılık dağılım modeli parametrelerinin hesaplanmasında maksimum olabilirlik yönteminin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 41 - SUMMARY The aim of the research is to determine the most suitab le method which is able to be used for reckoning the parameters of the probability distribution model. For the aim of that; Your rain-gauges were used by recording rainfall as one-day and as a consecutive groupes of2-days. 3-days, 4-days and 5-days. In this research, statistical sets of rainfall as one- day and consective groups of 2-days, 3-days, 4-days, 5-days from the rain-gauges of Akhisar, Manisa, Salihli and Kemal paşa for the period of 1961-1990 in Gedi2 Basin. As thought of that, the data are f if fed to the Gumbel Probability Distribution Model, the parameters of Gumbel Probability Distribution were determined one with the method of maximum probability Distribution were determined one by one with the method of maximum probabilty and moments. When compared parameters which are reckond by the methods of maximum Probability and moments, it's determined that,hovever the“ a ”parameters have important differencies“ p ”parameters doesnit have differencies importantly. Using the methods of Moments and Maximum Probability parameters, maximum rainfall to be occured for one-day and a consecutive promps of 2, 3, 4, 5 days were estimated. When examined this estimation, it's determined that the two years estimation didn't have important differencies, but 5, 10, 25, 50 and 100-years of that are of importance.- 42 - It's conculated that; The reckoning of 2-years estimating with the parameters of Maximum Probability and. moments didnt take an important effect on the result so, these parameters reckoned by the two methods can be used for 2-years estimation. But for 5, 10, 25, 50 and 100-years estimations because of that Moments method has been giving results much more than Probability method, it's suggested that; Maximum Probability method should be used for estimating the parameters of maximum rainfall probability model.