Çeşitli alkollü ve yüksek alkollü içkilerde metil alkol ve yüksek alkol düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 28376
- Danışmanlar: PROF. DR. ULGAR GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
-57- ÖZET Bu çalışmada piyasadan temin edilen şarap, bazı yüksek alkollü içkiler ve laboratuvar koşullarındaki rakı üretiminde destilasyonun çeşitli aşamalarından alınan örneklerde metil alkol ve yüksek alkol analizleri yapılmıştır. Örnekler“doğrudan enjeksiyon”metodu ile gaz kromatograf isinde analiz edilmişlerdir. Araştırmada yerli ve yabancı rakı, votka, cin, kanyak, viski ve şarap örneklerindeki metil alkol düzeylerinin 9- 665 ppm aralığında, yüksek alkol düzeylerinin ise 10-1924 ppm aralığında oldukları saptanmıştır. Laboratuvar koşullarında yapılan rakı örneğinde metil alkol oranı 450 ppm, toplam yüksek alkollerin oranı ise 437 ppm olarak bulunmuştur. Mayşeye ısıl işlem uygulamasının etkisini belirlemek amacıyla kaynama noktasına kadar ısıtılan ve ısıl işlem uygulanmayan örnekler incelenmiş ve ısıl işlem uygulaması sonucu metil alkol oranında % 48'lik bir azalma olduğu gözlenmiştir. Ayrıca destilasyonun önemini gözlemek amacıyla % 96'lık melas alkolünün destilasyonunda çeşitli aşamalardan örnekler alınmış ve metil alkol oranının giderek azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-58- SÜMMARY In this study, samples of wine, some distilled spirits and samples collected from various stages of distillation during the rakı production at laboratory conditions were examined for methyl alcohol and higher alcohols. Samples were analysed with“direct injection”method using a gas chromatography. In this research native and foreign vodka, gin, whisky, brandy, wine and rakı samples were examined and methyl alcohol levels ranged between 9-665 ppm and higher alcohols between 10-1924 ppm. In rakı sample obtained in laboratory conditions methyl alcohol amount was found as 450 ppm and total higher alcohol amount was 437 ppm. In searching the effect of thermal processing to must, samples which were heated until boiling point and not exposed to any thermal processing were examined and 48% decrease was observed in methyl alcohol concentration after the thermal processing. Furthermore to observe the importance of distillation samples were collected from various stages of alcohol distillation and it was determined that methyl alcohol amount decreased gradually.