50Hz iletim hatlarında hat optimizasyonu
Line optimization on 50Hz transmission lines
- Tez No: 283775
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, 50Hz yüksek gerilim taşıyan iletim hatlarından dolayı meydana gelen elektromanyetik dalgaların oluşturduğu, insan sağlığına zararlı etkileri olabilecek, elektrik ve manyetik alanların insanlara ulaşmasının asgariye indirilmesi amaçlanmıştır.İletim hatlarının yapısı incelenmiş ve oluşturdukları elektrik ve manyetik alan şiddetleri ölçülmüştür. Alanların engellenmesi için ekranlama metoduna başvurulmuştur. Seçilecek ekran malzemesi için günümüzde sık kullanılan demir, alüminyum ve bakırın metalik özellikleri ve hangi alanda nasıl daha iyi bir ekranlama görevi üstlenebilecekleri araştırılmıştır.Ekran malzemelerinin maliyet, ağırlık, ekran performansı analizi, elektrik ve manyetik alan şiddetlerinin ölçümleri ve diğer testler Matlab programında hesaplanmış ve simule edilmiştir.Kullanılan yöntemler sonucu, istenen elektrik ve manyetik alan ekranlamasına her üç malzemeyle da ulaşılmasına rağmen, maliyet ve diğer nedenler göz önüne alındığında alüminyumun daha kabul edilebilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been aimed to minimize the accessibility of potentially harmfull electric and magnetic fields, generated by electromagnetic waves radiated from 50Hz high voltage transmission lines, to public.The structure of transmission lines was studied and electric and magnetic field intensities were measured. Shielding method was prefered to prevent fields. To choose shielding material, largely used materials such as copper, aluminium and iron?s metalic properties was examined. For which field how effectively these materials could shield was analyzed.The analysis of cost, weight and shielding performance of shielding material, measurements of electric and magnetic field intensities and other tests were calculated and simulated on Matlab platform.As a result of the methods used, despite the fact that it was possible to achieve electric and magnetic field shielding performance by three of these materials, within the considerations of cost and other aspects, it was concluded that aluminium was the most preferable material.