Eğirdir-Burdur gölleri çevrelerindeki pliyo-kuvaterner çökellerinin stratigrafik, sedimantolojik ve bazı tektonik özellikleri
Stratigraphic, sedimentologic and some tectonic features of plio-quaternary sediments at Eğirdir-Burdur lakes and surroundings
  1. Tez No: 283785
  2. Yazar: KUBİLAY UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tez ile Eğirdir ve Burdur gölleri çevrelerinin Pliyo-Kuvaterner dönemine ait birimlerininharitalanması, stratigrafik, sedimantolojik ve bazı tektonik özelliklerinin araştırılmasıamaçlanmıştır. Araştırmada uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri ile ilgili yeni tekniklerağırlıklı olarak kullanılmış, saha ve laboratuvar çalışmaları ile bulgular desteklenmiştir.Uydu görüntülerindeki sınıflamalar ve yansıma değerlerinin analizi ile güncel çökellerinayrımları gerçekleştirilmiştir. Farklı zamanlara ait uydu görüntülerinin incelenmesi ile sahadameydana gelen güncel jeomorfolojik değişimler tesbit edilmiştir. Sahada temel kayalarıüzerleyen Pliyo-Kuvaterner yaşlı güncel sedimanlar etek, ova, göl, vadi ve geçiş çökel alanlarıharitalanmıştır. Etek çökelleri: alüvyal yelpaze, dağ eteği yelpazesi ve yamaç döküntüleri; Gölçökelleri: çok eski göl çökelleri, eski göl çökelleri ve güncel göl çökelleri ile bataklık ve kumsalalt çökel alanlarına; Vadi çökelleri: eski ve güncel vadi çökel alanlarına ayrılmıştır. Sahaçalışmalarında her bir çökel alanını temsil eden lokasyonlarda ölçülü kesitler alınmış ve güncelçökellerin sedimantolojik özellikleri belirlenmiştir. Eğirdir Gölü'ndeki son beş yıla aitsedimantasyon hızı ve gözlemleri ortaya konmuştur. Göllerin Pliyo-Kuvaterner dönemindekapladıkları alanlar ile ilgili ve Isparta ovasının akarsu tortullarının gelişimi ile ilgili modeleroluşturulmuştur. Tektonizma verileri ile sahaya ait aktif tektonik haritası yapılmıştır. Sahada KDve KB çizgiselliklerin egemen olduğu belirlenmiş KG yönlü açılmaya dair bulgular verilmiştir.Ayrıca, Pliyo-Kuvaterner birimlerin ekonomik olarak kullanılabilirliği üzerinde durulmuş vedoğal afetler ile ilişkileri değerlendirilerek, bunları kapsayan bir harita hazırlanmıştır.Bu tez çalışması ile çalışma alanında ilk kez CBS ve arazi çalışmaları sonuçlarını içeren, Pliyo-Kuvaterner birimlerinin jeolojisini aydınlatmaya yönelik erişilebilir bir bilgi sistemioluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this dissertation stratigraphic, sedimentologic and some tectonic features of Plio-Quaternary sediments were investigated. At the study, field works and laboratory works andparticularly remote sensing and geographic information systems were used.Analysis of satellite images by classification and histogram equalizations of recent sedimentswere carried out. Multitemporal satellite images were used for spatial change detection. In thestudy area the Plio-Quaternary aged recent sediments overlying basement geological units weremapped by sedimentary areas as slope, plain, lake, valley and transition. Slope sediments weredivided into three in sub-areas as colluvials, alluvial fans and slope debris. Lacustrine sedimentsinclude ancient lake sediments, old lake sediments and recent lake sediments. Beach and marshsediments were separated as sub-areas of recent lake sediments. Fluvial sediments wereclassified as ancient and recent fluvials. Stratigraphic logs and sections were prepared. Differentlocations were chosen for every recent sedimentary area or sub-areas. Sedimentologic propertiesof the areas were determined. Sedimentation velocity and observations around the Eğirdir Lakewere brought out for last five years. Active tectonic map of the study area were prepared. NE andNW lineations are dominant in the study area and data presents the study area opening towardsNS direction. Economic usage of the Plio-Quternary units and their relation with natural disasterswere evaluated. A map was prepared contains this subjects.With this theisis, first accessable information system of the study area were prepared. The systemincludes GIS and fieldwork results of Plio-Quaternary geology.