Gıda maddelerinde koliform grup bakteri aranması üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
  1. Tez No: 28381
  2. Yazar: MALİHE NOVEİR (RAHATİ)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR HALKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GIDA MADDELERİNDE KOLİFORK GRUP BAKTERİ ARANMASI ÜZERİNE KARŞILAŞTIRMALI BİR ARAŞTIRMA1 Malihe RAHATI NOVEIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. A. Kadir HALKMAN 1993, sayfa: 60 Jüri: Prof.Dr. İsmet ŞAHİN Prof.Dr.Velittin GÜRGÜN Doç. Dr. A. Kadir HALKMAN Bu çalışma 2 aşamalı olarak yürütülmüştür. 1. aşamada +4°C'da depolanan 3 gıda maddesinde 3 farklı açım süresinde E.coli /kolifom grup bakteri sayımları standart kültürel yöntem, En Muhtemel Sayı yöntemi ve membran filitrasyon yöntemi ile yapılmıştır. Kültürel yöntemde Endo Agar, Violet Red Bile (VRB) Agar, Eosin Metilen Blue (EMB) Agar, VRB Agar+MUG besiyerleri, EMS yönteminde Laktoz Broth, Lauril Sülfat (LST) Broth, LST Broth+MUG, Brilla Broth+MÜG besiyerleri, membran filitrasyonda ise Endo ve Tergitol besiyerleri kullanılmış, bunlardan elde edilen sayım sonuçlarına göre katı besiyeri olarak VRB Agar ile VRB Agar+MUG, sıvı besiyeri olarak LST Broth ile LST Broth+MUG, membran filitrasyon besiyeri olarak Tergitol seçilmiş ve 2. aşamaya geçilmiştir. Piyasa taraması olan bu aşamada 40 gıda maddesinde seçilmiş besiyerleri ile E.coli/Koliform grup sayılmış, 60 izolatus identifikasyonları IMViC testleri, Norveç 3 ' lü tüp yöntemi ve hazır identifikasyon kiti kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonuçlarından KUG'lu besiyerlerinin E.coli sayımında büyük ölçüde kolaylık sağladığı, LST Broth+MUG sıvı besiyeri ile VRB Agar+MUG katı besiyeri arasında sayım sonucu bakımından bir fark olmadığı, E.coli titresinin belirlenmesi amaçlandığından VRB Agar+MUG besiyerinde damlatma yöntemi ile kültürel sayımda önemli ölçüde 1 A.ü. Araştırma Fonu tarafından desteklenen 92-11-12-01 notu projenin bir bölümüdür.11 ekonomik avantaj ve çalışma kolaylığı sağlandığı, EMS tekniğinde 3 tüp ile çalışmanın yeterli olduğu B.coli/koliform grup bakteri aranmasında membran filitrasyon tekniğinin tatmin edici sonuçlar verdiği, koliform grup identif ikasyonunda Norveç 3 ' lü tüp sisteminin IMViC testlerine göre daha kısa sürede dana kesin sonuç verdiği bulunmuştur. Gıda maddelerinde Salmonella ve shigella gibi primer patojenlere rastlanması halk sağlığı açısından endişe vericidir. ANAHTAR KELİMELER: E.coli, koliform grup, MUG, identif ikasyon
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis A COMPARATIVE RESEARCH ON DETECTION OF COLIFORM BACTERIA IN FOODS Malihe RAHATI NOVEIR Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor: Assoc. Prof.Dr. A. Kadir HALKHAN 1993, Page: 60 Jury: Prof.Dr. ismet ŞAHİN Prof.Dr.Velittin GÜRGÜN Assoc. Prof.Dr. A. Kadir HALKHAN This study was carried out at two steps. Firstly Coliform bacteria/5. coli was counted by standard plate count, MPN, HGMF methods on 3 samples storaged at +4°C on 3 different sampling period. EMB Agar, Endo Agar, TOB Agar and VRB Agar+MUG media were used for standard plating mettad; LST, LST+MUG, Lactose Broth and Brila Broth+MOG were used for MPN method. VRB Agar, VRB Agar+MUG, LST, LST+MUG were selected for market control. At the second stage 40 samples were tested for coliform/E.coli counts by selected media. Additionally, 60 isolates were identified by IMViC tests, Norway 3 tube method and commercially identification kits. Results show that MUG Media were highly superior to others based on rapid determination of E.coli. There were no counting differences between solitf and broth media. VRB+MUG Agar can be use for.E.coli titer determination by dropping method. 3 tubes method was adequate for MPN technique. HGMF method was satisfactory. MUG media must be used for filters. While IMViC identification results gave inadequate results, Norway 3 tubes method was satisfactorily. Commercial identification kit is evaluated as satisfactory. Primer pathogens as Salmonella and Shigella was identified from market foods. KEY WORDS: E.coli, coliform, MUG, identification