Brassicaceae familyasına ait bazı ticari bitki tohumlarında bakteriyel hastalık etmenlerinin tanılanması
Identification of bacterial disease agents on commercial seeds of same plants belongs to Brassicaceae family
  1. Tez No: 284118
  2. Yazar: FATMA SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Brassica türlerine dahil farklı bitkilere ait 16 tohum (13 adet lahana, 1 adet karnabahar ve 2 adet kırmızı lahana) örnekleri Xanthomonas, Pseudomonas ve Erwinia cinslerine ait bakterileriyel etmenlerle bulaşıklık oranları ve tanılanması yönünden incelenmiştir. Tohumlar ve bu tohumlardan gelişen hastalıklı fidelerden izole edilen 355 farklı bakteri izolatı geleneksel yöntemler, konukçu testi ve serolojik (ELISA) yöntemler kullanılarak tanılanmıştır. İncelemesi yapılan tohum örneklerinden gelişen fidelerde %5.8 ile %51.6 arasında değişen oranlarda lekeli fideler tespit edilmiştir. İzole edilen bakteriyel etmenlerin tanılanması sonucunda, testlenen tohumların Xanthomonas campestris pv. campestris ile bulaşık olmadığı belirlenmiştir. İki tohum örneğinin ise Brassica spp.'de hastalık yapma yeteneğinde olan Erwinia ve Pseudomonas spp. ile bulaşık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sixteen different seed lot samples from Brassicaceous plants (13 cabbage [Brassica oleracea L.var. capitata], one cauliflower [Brassica oleracea L.var. botrytis], and two red cabbage [Brassica oleracea L.var. rubra]) were assayed in terms of infestation rate and prevalence of plant pathogenic Xanthomonas Pseudomonas and Erwinia species and their identification. Totally 355 putative bacterial isolates were obtained from seeds and diseased sedlings developed from these seeds and identified by using traditional methods, host pathogenicity and serological (ELISA) methods. In examination of seedling tests, disease prevalence on seedlings developed from seeds under investigation varied between 5.8% and 51.6%. Results of identification of bacterial isolates revealed that seeds of Brassicaceous plants were not contaminated by Xanthomonas campestris pv. campestris, causal agent of black rot. Two different plant pathogenic bacterial species belongs to Erwinia and Pseudomonas genus were detected in different seeds lots.