Kronik hepatit C hastalarından izole edilen HCV NS5A geninin interferona duyarlılığı belirleyen bölgesi ve protein kinaz bağlama bölgesi mutasyon analizi
Mutation analysis of interferon sensitivity determining region and protein kinase binding domain of HCV NS5A gene isolated from chronic hepatitis C patients
- Tez No: 284132
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hepatit C virüsü enfeksiyonları yaklaşık %80'inin kronikleşmesi ve buna bağlı siroz ve hepatosellüler karsinom gibi önemli komplikasyonları nedeniyle, HCV tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunudur. HCV izolatlarının büyük çoğunluğu antiviral tedaviye dirençlidir. Direncin moleküler mekanizmaları gerek in vivo gerekse in vitro olarak birçok çalışmada araştırılmış ve oldukça önemli bulgular elde edilmiş olmasına rağmen sorun henüz çözülebilmiş değildir. Bu çalışmanın amacı, Gaziantep'te HCV pozitif hastaların ISDR ve PKR-BD bölgesindeki mutasyonların saptanarak tedavi yanıt ile ilişkisi araştırmaktır. Çalışmaya HCV RNA pozitif 34'ü kadın 25'i erkek olmak üzere toplam 59 hasta dâhil edilmiştir. Kalıcı virolojik yanıt alınan hastalarda PKRBD bölgesinde, 25'i (%27,83) ISDR bölgesinde olan 97 aminoasit değişimi ve tedaviye yanıt vermeyen hastalarda PKR-BD bölgesinde 12'si (%15,38) ISDR bölgesinde olan 78 aminoasit değişimi saptanmıştır. Çalışmamızda, NS5A geninin interferona duyarlılığı belirleyen bölgesi (İnterferon sensitivity determining region-ISDR) ve Protein kinaz bağlama domaininde (PKR-BD) saptanan mutasyon sayıları ile interferon-alfa+ribavirin kombinasyon tedavi arasında istatiki olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus is major public health problem in our country like as in all over the world because of the being chronical infections of approximately 80% the hepatitis C virus infections and related complications such as cirrhosis and hepatocellular carcinoma. The majority of HCV isolates are resistant to antiviral therapy. Although the molecular mechanisms of resistance against to antiviral therapy were investigated in such studies in vivo and/or in vitro and the significant results were obtained, the resistance problem has not been solved yet. The aim of this study was to investigate the relationship between therapy and response by detecting the mutations in ISDR and PKR-BD site among HCV positive patients in Gaziantep. The total of 59 HCV RNA positive patients: 34 female and 25 male were included. In ISDR site in PKR-BD site, 25 of 97 aminoacid substitutions (27,83%) of the sustained virological responser patients; 12 of 78 aminoacid substitutions (15,38%) in the non-responser patients were determined. As a result of this study, the significant relation between the number of mutation in interferon sensitivity determining region-ISDR and protein kinase binding domain-PKR-BD of NS5A gene and the response to interferon-alpha + ribavirin combination therapy was not determined.