Distribution of hepatitis C virus genotypes and their viral loads in thalassemic patients in province of Erbil/Iraq
Hepatit C virüs genotiplerinin ve viral yüklerinin Irak'ın Erbil bölgesindeki talesemi hastaları içinde dağılımı
  1. Tez No: 482281
  2. Yazar: BADRADDIN OMAR ABDULLAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN CÖMERTPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hepatit C virüsü (HCV) enfeksiyonu talesemi hastaları için ciddi bir sağlık problemi olarak değerlendirilen kozmopolit bir hastalıktır. HCV kronik hepatitin, karaciğer sirozunun ve hepatoselular karsinomanın dünya genelinde en yaygın nedeni olarak ortaya çıkmıştır. Uygun tedavi stratejilerini geliştirmek için HCV hastalarında viral yükün belirlenmesi ve genotipleme oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı Erbil, Irak'taki talesemi hastaları arasında HCV genotiplerinin yayılımını ve bu genotiplerin viral yükler ile ilişkisinin belirlenmesidir. 203 HCV-pozitif serum örneği Erbil Talesemi Merkezi'nden toplanmış ve yapılan testte bu örneklerin sadece 107'sinin HCV RNA'sı yönünden pozitif olduğu bulunarak çalışmaya dahil edilmiştir. 107 örneğin 62'si erkek (ortalama yaş: 17.76 ± 6.34) 45'i kadındır (ortalama yaş: 18.33 ± 5.61). HCV enfeksiyonunun varlığını onaylamak ve RT-PCR metoduyla genotipleme yapılabilmesi için RNA izole edilmiştir. Ayrıca örnekler viral yüklerinin tespiti için ayrı bir incelenmeye alınmıştır. İstatiksel analizler GraphPad 7.0 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara dayanarak, çalışılan örneklerde en baskın genotipin, genotip 3 (%43.92) olduğu ve bunu sırasıyla %22.43, %14.95, %0.93, %4.67, %3.73, %2.80, %8.41 olarak belirlenen yüzdeleriyle 1a, 4, karışık (1a+4, 1b+4), 2, 1b ve bilinmeyen genotiplerinin takip ettiği gözlenmiştir. Dahası, tüm HCV genotiplerinin görülme sıklığı erkeklerde daha yüksek bulunmuştr.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus (HCV) infection is a cosmopolitan infection that has been considered a serious health problem for thalassemia patients. HCV has emerged as a leading cause of chronic hepatitis, liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma worldwide. Genotyping and assessment of the viral load in HCV patients is important for designing the therapeutic strategies. The aim of the present study is to determine the predominance pattern of the HCV genotypes among this group of thalassemia patients and their correlation with the viral load. 203 HCV-positive serum samples from the patients of Thalassemia Center in Erbil (Iraq) were collected and only 107 HCV RNA positive patients were studied. Of 107, 62 were males (mean age 17.76 ± 0.804) and 45 were females (mean age 18.33 ± 0.836). RNA was isolated to check for HCV genotyping through by use of RT-PCR. Samples were further examined for estimation of viral load. Statistical analysis was done by GraphPad 7.0. On the basis of result observed, genotype 3 was the most prevalent genotype (43.92%) that appeared in infected cases followed by genotypes 1a, 4, mixed (1a+4, 1b+4), 2, 1b and untypeable genotype which were 22.43%, 14.95%, 0.93%, 4.67%, 3.73%, 2.80% and 8.41%, respectively.