Yönlü verilerin analizine ilişkin bir uygulama
An application for the analysis of directional data
  1. Tez No: 284148
  2. Yazar: FATMA AÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULLAH YEŞİLOVA29
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yönlü veri analizi, verilerin açısal olarak elde edildiği durumlarda kullanılan parametrik olmayan bir yöntemdir. Yönlü veriler üç boyutlu bir kürenin yüzeyinde ya da iki boyutlu bir çemberin çevresi üzerinde nokta olarak ele alınır. Dairesel ölçümler gün, ay gibi farklı birimlerde toplanmasına rağmen, bunların açıya dönüşümü mümkündür. Bu çalışmada, 2008 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran 821 astım hastasına ait 12 aylık veriler kullanılmıştır. Bu verilere ait tanıtıcı istatistikler, trigonometrik değerler ve dağılımın şekli yönlü veri analizi ile incelenmiştir. Veriler öncelikle açıya dönüştürülmüştür. Daha sonra ay uzunlukları farklı olduğu için aylar, frekans düzeltme çarpanı ile düzeltilmiştir. Analiz sonucunda astımın en çok Mart ayında görüldüğü saptanmıştır. Diğer aylarda ise görülme sıklığı azalmıştır. Ayrıca verilerin dağılımında basıklık ve saat yönünde negatif yönde çarpıklık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Directional data analysis is a nonparametric method which used in case of data are angles. Directions are adressed on the space of a three-dimensional sphere or a point on the two-dimensional circle. It is possible to convert angle rotation of circular measurements however these are collected as different units such as days and months. In this survey, descriptive statistics trigonometric values and the dispersion pattern belong to 12-months data of COPD patients applied to Research and Practice Hospital of Yuzuncu Yıl University in 2008 are analyzed with directional data analysis. Firstly the data are converted to angle. And then they are corrected with frequency correction factor due to difference among the month lengths. According to results of analysis it is determined that March is the month which the COPD was seen the most. The incidence has decreased in other months. Furthermore it is determined that there are kurtosis in the distribution of data and counterclockwise distortion.