Arbusküler mikorhizal fungus (AMF), peyniraltı suyu ve hümik asit uygulamalarının kavunda fide yetiştiriciliği ve fusarium solgunluğuna etkileri
Effects of arbuscular mycorrhizal fungi (AMF), whey, and humic acid applications on seedling growth and fusarium wilt in melon
  1. Tez No: 284155
  2. Yazar: ŞEYHMUS BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, AMF, peyniraltı suyu ve hümik asit uygulamalarının kavunda fide yetiştiriciliği ve fusarium solgunluğuna etkileri araştırılmıştır. İlk olarak 4 farklı hibrit kavun çeşidi (Süper Magnum F1, Extra Early Galia F1, Rambo F1 ve Sempati F1) üç farklı AMF türü (Gigaspora margarita, Glomus etunicatum ve Glomus intraradices) ile muamele edilerek, uygun hibrit kavun çeşit x AMF kombinasyonunun belirlenmeye çalışılmıştır. Bir sonraki aşamada ise viyollerde yetiştirilen kavun fidelerinde, AMF, peynir altı suyu ve hümik asit uygulamalarının fusarium solgunluğuna (Fusarium oxysporum f.sp. melonis (FOM)) etkileri araştırılmıştır. İlk çalışmada elde edilen sonuçlara göre Süper Magnum F1 çeşidi ile oransal mikorizal bağımlılık açısından en iyi sonuçlardan birisini veren Glomus intraradices mikorhiza türü, ikinci çalışmanın deneme materyalleri olarak kullanılmıştır.İkinci deneme, 8 hastalıksız ve 8 hastalıklı (FOm) olmak üzere toplam 16 farklı muamele grubundan (AMF, PAS ve HA'ın tekli, ikili ve üçlü kombinasyonlarını içeren) oluşturulmuştur. Sadece hastalığın bulunduğu FOM uygulamasında hastalık oranı en yüksek (% 60.8) derecede olduğu tespit edilmiştir. Fusarium solgunluğu hastalığını en fazla baskılayan uygulamanın ise peynir altı suyunun tekli (% 32.7) uygulaması olduğu görülmüştür. Genel itibari ile AMF, Peynir altı suyu ve Hümik asitin hastalığı baskılama ve kavunda fide gelişimini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, uygulamaların bazı besin elementlerinin alınımını arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Arbuscular Mycorrhizal Fungi (AMF), whey, and humic acid applications on seedling growth and Fusarium wilt in melon were investigated by inoculating four hybrid melon cultivars (Süper Magnum F1, Extra Early Galia F1, Rambo F1 and Sempati F1) with three AMF species (Gigaspora margarita, G. etunicatum and G. intraradices). First, the appropriate hybrid melon cultivar x AMF combination was determined. In the next stage of the melon seedlings grown in the viols, the effects of Arbuscular Mycorrhizal Fungi (AMF), whey, and humic acid applications on seedling growth and Fusarium wilt (Fusarium oxysporum f.sp. melonis (FOM)) in melon were determined. According to the results of the first trial, the relative mycorrhizal dependency of F1 Super Magnum and Glomus intraradices combination was found one of the best results and this combination was used in the second study.The second trial was consisted of total 16 treatment groups (single, double and triple applications of AMF, HA, and whey), 8 disease (FOM) inoculated and 8 disease free ones. The FOM treatment which has only Fusarium inoculation had the highest rate of the disease (60.8 %). The treatment which had the highest suppression on Fusarium wilt (32.7%) was the single whey treatment. In general, it was determined that AMF, HA and whey had positive effect on disease suppression and growth of melon seedlings. Moreover, some applications had increased uptake of nutrients.