Fumarik asitin broylerlerde sindirim sistemi gelişimi ve büyüme performansı üzerine etkileri
The effects of fumaric acid on the development of digestive system and growth performance in broilers
  1. Tez No: 284154
  2. Yazar: HASAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK KURBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma organik asitlerden fumarik asitin broyler rasyonlarındaki kullanım etkinliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Denemede hayvan materyali olarak, bir (1) günlük yaşta 160 adet Ross 308 erkek etlik civcivler kullanılmıştır. Denemede, fumarik asit katkısı içermeyen (% 0) temel rasyonla beslenen grup kontrol grubunu oluştururken, fumarik asitin rasyonlara %1, 2 ve 4 düzeylerinde katıldığı gruplar muamele gruplarını oluşturmuştur. Her grup iki (2) alt gruba ayrılmış, her bir alt grupta yirmi (20) civciv olacak şekilde hayvanlar gruplara tesadüfen dağıtılmıştır. Deneme gruplarının benzer canlı ağırlık ortalamasına sahip olmasına dikkat edilmiştir. Gruplara yem ve su serbest olarak verilmiş ve deneme süresi 42 gün sürmüştür.Deneme sonu itibarıyla rasyonlara farklı düzeylerde katılan fumarik asit katkısının canlı ağırlık kazancı, yemden yararlanma oranı, karkas parametreleri abdominal yağ oranı, plazma kolesterol, trigliserit, LDL, plazma toplam protein düzeyi, kalp ağırlığı ve bezel mide pH düzeyleri üzerine etkisi istatistik olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out with a view to determine the usage activities of fumaric acid contribution of organic acids on fattened chickens rations. In the study as an animal material, one day-year old 160 Ross 308 male fattened chicks have been used. In the experiment, while the group which is fed with basic ration, which is not included fumaric acid contribution (% 0), has formed the control group, the groups which the fumaric acid contribute to rations with 1, 2 and 4 per cent levels have formed the treatment groups. Each group is divided into two sub-groups; the animals have been distributed to each sub-group by randomly twenty (20) chicks. It has been taken care of testing groups? having similar live weight average. Forage and water have been given freely. The study period is 42 days.As of the end of testing, the live weight profit of the fumaric acid contribution, which is added rations at different levels, has not had an important effect on the proportion of benefiting from forage, skeleton parameters, abdominal fat proportion, plasma cholesterol, triglyceride LDL (low-density lipoprotein), plasma total protein level, heart weight, and the pH levels of adenoid (bezel) stomach.