Yatağan ilçesinde bölgesel ısıtma için gerekli iletim ve dağıtım hatları fizibilite çalışması
Feasibility studies for transmission and disribution lines on district heating at atağan town
  1. Tez No: 284183
  2. Yazar: SAVAŞ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN BÜKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında; Yatağan Termik Santralinin atık ısı potansiyelinden yararlanarak, santrale yaklaşık 5 km uzaklıktaki, 7640 konutlu Yatağan ilçesinin ısıtma ve sıcak kullanım suyu ihtiyacının karşılanması hedeflenmiştir. Bunun için konutların ısıtma ve sıcak su ihtiyaçları hesaplanmıştır. Bulunan yüke göre boru çapı hesaplanmış ve borulardaki ısı kayıpları bulunmuştur. Konutların ısıtma ve sıcak kullanım suyu yükü ve borulardaki kayıplar belirlenince, santralin üretmesi gereken toplam yük ortaya çıkmıştır.Pik yük belirlendikten sonra santralin bu yükü karşılayıp karşılamadığı ve santralden atık ısı alma yöntemleri araştırılmıştır. Daha sonra Yatağan ilçesini bölgesel ısıtma sistemi ile ısıtmak için gerekli iletim, dağıtım hatları ve kullanılan temel elemanlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to provide heating and hot service water to Yatağan district with 7640 dwelling, 5 km away from Yatağan Power Plant from waste heat potential. To achieve this, dwellings? heating and hot water requirements are calculated. According to this load, pipe diameter and heat losses are computed. Hereunder these computations, total load must be produced by power plant is determined.After peak load is decided, whether Yatağan Power Plant can provide this load or not and waste heat receiving methods are researched. Then necessary transmission and distribution lines and main equipments are determined for heating Yatağan town by district heating.