Yatağan termik santralinde bölgesel ısıtmada santral içi dönüşüm sistemlerinin araştırılması
Investigation of intraplant transformation systems in the district heating in Yatagan thermal power plant
  1. Tez No: 284184
  2. Yazar: ALİ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUDE ELTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
02 Mayıs 2007 tarihli resmi gazetede yayımlanan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile birlikte, ülkemizde enerjinin etkin kullanılması, enerji maliyetlerinin düşürülmesi, çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin arttırılması öngörülmüştür. Sürdürülebilir bir enerji ve çevre yönetimi için bu kanun büyük önem taşımaktadır.Küresel ısınma ile giderek büyüyen çevresel sorunların yanında Yatağan Termik Santralinin çevreye yaydığı emisyonlar ve çevresel problemler Yatağan İlçesinin sürekli gündemde kalmasına neden olmaktadır. İlçede, kış aylarında konutların ve iş yerlerinin ısınma ihtiyacının karşılanması için fosil yakıtların tüketilmesinden dolayı da hava kirliliği daha da artmaktadır.Bu tez çalışmasında, Yatağan Termik Santralinde termodinamik çevrimin gereği olarak üretilen atık ısı enerjisinin daha verimli kullanılmasını sağlamak amaçlanmıştır. Santralin elektrik enerjisi yanında ısı üretimini gerçekleştirilmesi, yani kojenerasyon santraline dönüştürülmesi adım adım incelenmiştir. Öncelikle Yatağan Termik Santrali'nin etrafındaki yerleşim yerlerinde bulunan konutların ve kamu binalarının ısıtılması ve sıcak su ihtiyacının karşılanması amacı ile Yatağan ilçesinin ısı yükü hesaplanmıştır. Daha sonra Termik Santralde üretilen atık (çürük) buharın enerjisinin bölgedeki konutların ısıtma ve sıcak su ihtiyacını karşılayıp karşılamadığı üzerinde hesaplamalar yapılmıştır. Ardından, santral içinde yapılacak dönüşüm uygulamaları ve dünyadaki diğer termik santrallerde bölgesel ısıtma için yapılmış olan gerekli dönüşüm uygulamalarından örnekler verilmiştir. Santralde çevrim içinde ısının alınacağı en uygun nokta alternatifleri ile karşılaştırılarak belirlenmiştir.Bölgesel Isıtma Sistemi için gerekli ilk adım olan santral içi dönüşümün yapılması ile Yatağan ilçesindeki çevre kirliliği problemi ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca bölgesel ısıtma sistemi ile en iyi ısınma yönteminin AHP metodu kullanılarak diğer ısıtma yöntemleri (kömür,doğalgaz, elektrik vs..) ile karşılaştırılması yapılmış olup bölgesel ısıtmanın çevre, maliyet, dışa bağımlılık, güvenilirlik ve konfor kriterleri açısından en avantajlı olduğu görülmüştür.Sonuç olarak bu çalışmada; Yatağan ilçesi ısı yükünün 50 MWt olduğu, Santralın OBT/ ABT hattından 150 MWt' a kadar ısı alınabileceği, Bölge ısıtma sisteminin kurulması ile 40 000 ton CO2 ve 1000 ton SO2 den tasarruf edileceği, Bölge ısıtmanın doğalgaza göre % 35-40, kömüre göre % 25 daha ucuz olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the energy efficiency law, No 5627, introduced on May 2 2007, it was proposed that energy should be used efficiently in our country, and energy costs should be reduced by increasing the efficiency of energy production and by using energy sources effectively in order to protect the environment. This law is of great importance for sustainable energy and environment management.As well as environmental problems that have been increasing with Global Warming, emissions due to Yatagan Thermal Power Plant and the environmental problems causes Yatağan city to be in the news?agenda all the time. In addition to that, because of the fossil fuels consumed for the house and workplace heating in winter, air pollution has been increasing much more in this town.This thesis study aims to provide a more efficient usage of waste heat energy generated as a result of the thermodynamics cycle in Yatağan Thermal Power Plant. In addition to the electricity energy of the plant, how the plant can provide heat like in the cogeneration plants has been examined step by step. Firstly, the heat load of Yatağan town has been calculated in order to find out the heating and hot water heat load needs of the housings and public buildings located in the areas near Yatağan Thermal Power Plant. Later, whether the energy of the waste steam generated in the Thermal Power Plant can provide the heating and hot water heat loads of the housings in the region has been searched. After that, examples of the transformation applications for district heating performed in other thermal power plants have been given and examined. The optimum thermodynamic cycle location for district heating steam extraction has been determined by comparing different alternative locations in point of the energy efficiency. With the this transformation, which is the first necessary step for District Heating System, the level of minimizing of environmental pollution in Yatağan town has been examined. In addition, other heating methods (using coal, natural gas, electricity etc.) have been compared by using AHP method to determine the best heating method and in the end it has been seen that district heating is the most advantegous one in terms of environment, cost, external dependence, reliability and comfort criterias.Finally, the present study has concluded that: The heat load at Yatağan is 50 MWt, Heat up to 150 MWt can be obtained from the IPT / LPT line of the station (cross over pipe), 40 000 tons of CO2 and 1000 tons of SO2 can be saved through the establishment of district heating, and district heating is cheaper by 35-40 % compared to natural gas and 25 % compared to coal.