Farklı orjinli balların antioksidan, antikolinesteraz ve tirozinaz enzim aktiviteleri ve aktif bileşenlerin araştırılması
Investigation of antioxidant, anticolinesteraz and tirozinaz enzyme activities and active compounds of honeys of different origins
  1. Tez No: 284185
  2. Yazar: ÜMRAN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Muğla'nın 10 ayrı istasyonundan alınan çam balı, bir adet çiçek balı ve bir adet de kestane balı örneğinin antioksidan, radikal giderim kapasiteleri, antikolinesteraz ve triozinaz enzim aktiviteleri tez çalışmalarımıza konu olmuştur. Balların antioksidan aktiviteleri ? -karoten-linoleik asit, DPPH serbest radikal giderimi, ABTS?+ katyon radikali giderimi, süperoksit anyon radikali giderimi, CUPRAC ve metal bağlama yöntemleri kullanılarak belirlendi. Ayrıca bal örneklerinin toplam fenolik ve toplam flavonoid miktarları sırasıyla pirokatekol ve kersetine eşdeğer olarak belirlendi. Bal örnekleri içerisinde Hakkari-Şemdinli karakovan çiçek balı en yüksek oranda toplam fenolik bileşik (27,26 µg PEs / mg bal), Zonguldak-Ereğli kestane balı da en yüksek oranda (6,88 µg QEs/mg bal) toplam flavonoid bileşik bulundurmaktadır. ? -karoten-linoleik asit yönteminde genel olarak, %20'lik konsantrasyonlardaki çam balı örnekleri en yüksek aktivite gösterirken (Datça çam balı %92,17±0,77 inhibisyon), DPPH serbest radikal giderim yönteminde Hakkari-Şemdinli'den (%72,57±0,21) alınan çiçek balı ve Zonguldak- Ereğli'de alınan kestane balının (%59,61±2,44) en yüksek inhibisyon gösterdiği hesaplandı. Hem ABTS katyon radikali hem de süperoksit anyon radikali giderim aktivitesi bakımından Hakkari-Şemdinli'den alınan çiçek balı ve Zonguldak- Ereğli'de üretilen kestane balı en yüksek inhibisyon gösterdi. Yeni kesilmiş ballarda düşük oranda da olsa antikolinesteraz enzim aktivitesi görülürken 1 yıl beklemiş ballarda enzim aktivitesi hesaplanamadı. Çam balının şeker profilleri GC-MS kullanılarak belirlendi. Çam ballarında 10 tane şeker bileşeni tespit edildi. Çam ballarında fruktoz/glukoz oranı ortalama 1,21 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Pine tree honey samples taken from 10 different stations in Muğla, a sample of flower honey and of chestnut honey were investigated in terms of their antioxidant, radical scavenging capacity, anticolinesteraz and triozinaz enzyme activities within this thesis study. Antioxidant activities of the honeys were determined by using ? -carotene -linoleic acid, DPPH free radical scavenging removal, ABTS?+ cation radical scavenging, super oxide anion radical scavenging, CUPRAC and metal-bonding methods. Moreover, total phenolic and total flavonoid amounts of the honeys were determined as equivalent to pirokatekol and kersetine. Of the honey samples, Hakkari-Şemdinli natural honeycomb honey was found to have high level of phenolic compound (27,26 µg PEs / mg honey), Zonguldak-Ereğli chestnut honey was found to have the highest level of total flavonoid (6,88 µg QEs/mg bal). In ? - carotene -linoleic acid method, in general, while pine tree honeys with 20% concentration exhibited the highest level of activity (Datça pine tree honey %92,17±0,77 inhibition), in DPPH free radical scavenging method, flower honey taken from Hakkari-Şemdinli (%72,57±0,21) and chestnut honey taken from Zonguldak- Ereğli (%59,61±2,44) exhibited the highest level of inhibition. In terms of both ABTS cation radical and super oxide anion radical scavenging activity, flower honey taken from Hakkari-Şemdinli and chestnut honey produced in Zonguldak- Ereğli exhibited the highest level of inhibition. In newly-harvested honeys, though in small amounts, antikolinesteraz enyme activity was observed, on the other hand, enzyme activity could not be estimated in the honeys that had been stored for a year. Sugar profiles of pine tree honey were determined through GC-MS. Ten sugar compounds were detected in pine tree honeys. Mean amount of fructose /glucose in pine tree honeys was found to be 1.21.