Bernoulli polinomlarının matris özellikleri ve integro-diferansiyel denklemlere uygulamaları
Matrix properties of bernoulli polynomials and applications of integro-differential equations
  1. Tez No: 284189
  2. Yazar: SEHER ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez için gerekli bazı kavramlar verilmiştir. Bu çalışmanın orijinal kısmı üçüncü ve dördüncü bölümde yer almaktadır. Üçüncü bölümde, lineer diferansiyel ve integro-diferansiyel denklemleri Bernoulli polinomları cinsinden çözmek için ?Bernoulli Sıralama Yöntemi? adlı yeni bir yöntem sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise sunulan bu yöntem yardımıyla bahsedilen tip denklemler için örnekler çözülmüş, bu örneklerin hata analizleri yapılmış ve grafikleri çizilmiştir. Beşinci bölümde de örneklerin hata analizlerinin incelenmesiyle yöntemin iyi çalıştığı, kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with the preliminaries, necessary definitions that will be needed for later use. Original results are contained in the third and fourth chapter. In the third chapter, a new method called ?Bernoulli Collocation? for the Bernoulli polynomial solutions of linear differential and integro-differential equations was presented. In the fourth chapter, examples of these kinds of equations were solved by using this new method; error analysis was done and graphics were drawn. In the fifth chapter, we conclude that this new method works good and it can be usable by examining error analysis of examples.