Sınır değer problemlerinin nümerik çözümleri
Numerical solutions of boundary value problems
  1. Tez No: 284190
  2. Yazar: SERTAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİDAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada ilk olarak spline fonksiyonlarının temel özellikleri ve çeşitleri ile temel Bernstein polinomları ve temel özellikleri verilmiştir. Daha sonra kübik spline fonksiyonları ve temel Bernstein polinomları kullanılarak sınır değer problemlerinin yaklaşık çözüm yöntemleri incelenmiştir. Son kısımda ise örnek problemler çözülüp elde edilen yaklaşık çözümler ile gerçek çözümler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the basic properties and types of spline functions and also Bernstein Polynomials basis and their properties have given. By using cubic spline functions and Bernstein polynomials basis, approximate solutions of boundary value problems have investigeted. At last part sample problems have solved and the obtained approximate solutions are compared with the exact solutions.