Approximate computation of higher sturm-liouville eigenvalus
  1. Tez No: 28421
  2. Yazar: İBRAHİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada Sturm-Liouvil le problemi açıklanmış ve yaklaşık özdeğer hesapları için iki sayısal çözüm yöntemi erilmiştir. I. bölümde Sturm-Liouvil le problemi ve chebyshev polinomlar hakkında bazı temel bilgiler verilmiş, Sturm-Liouvil 1 e problemi Liouville normal formuna indirgenmiştir. II. bölümde Liouville normal formu için, deneme çözümü Chebyshev serisi alınarak Kolakasyon metodu ve düzeltilmiş sonlu farklar metodu incelenmiştir. Son bölümde Sturm-Liouvil le probleminin bu yöntemlerle yaklaşık çözümleri yapılmış ve sonuçlar referans özdeğerler olarak kabuledilen Modifiye Pfüfer yöntemi sonuçları ile karşılaştı- rılmıstır [9], [4]. Ek kısmında TURBO PASCAL programlama dili ile yazılan, yaklaşık özdeğer hesabı için bilgisayar programları verilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Sturm-Liouvil le problem is explained and some numerical solution methods for approximate eigenvalue calculation are given. In the first chapter, some preliminaries about Sturm- Liouville problem and Chebyshev polynomials are given and Sturm-Liouville problem is reduced to the Liouville normal f o rm. In the second chapter, collocation method, where trial solution is taken as Chebyshev series, and corrected finite differece method are investigated for Liouville normal form. In the third chapter, as an application, Sturm-Liouville problems are approximately solved by these methods and approximate eigenvalues are compared with the modified Früfer substitution solutions considered as the reference solution [9], [4]. In the appendix, computer programs for approximate eigenvalue calculations written by TURBO PASCAL programming language are presented. 11