Regüler riesz toplanabilme metodlarının translatifliği hakkında
- Tez No: 28420
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümü, diğer bölümlerin daha kolay anlaşılabilmesi için gerekli olan bazı temel tanım ve teoremlere ayrılmıştır. İkinci bolümde |R q | nin sol yo sağ translatif olması için gerek ve yeter şartları incelemenin yanısıra |R_ q | nin translatif İması için de gerekli ve yeterli şartlar verildi. Dana sonra sağ translatifiiğin sol translatif ligi, sol translatif lığın de sağ transiatifliği gerektirmediğine dair örnekler üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde ise, verilen regüler ilci Riesz ortalamasının çarpımının translatif olması icm gerek ve yeter şartlar incelendi. Ayrıca translatif iki Riesz ortalamasının çarpımlarının translatif olup olmadığına dair örnek verildi. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY This theses contains three chapters. In the first chapter, some definitions and theorems have been given which we need in the seque. In the second chapter, we give the necessary and sufficient conditions that }R q | is left and right translative. We also characterized the translativity of jR q |. And then we give some interesting examples that the left translativity does not implies the right translativity and conversely. In the third chapter necessary and sufficient conditions have been given that the product of two regular Riesz means are translative. Furthermane we give an example that two translative Riesz means are translative or not. VI