Hamsi atıklarından antimikrobiyal ve antioksidan katkılı yenilebilir film üretimi ve hamsi filetolarında kullanımı
Antioxidant and antimicrobial added edible film production from anchovy (Engraulis encrasicolus) wastes and application to anchovy fillets
  1. Tez No: 437928
  2. Yazar: SERPİL TURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN TURHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, hamsi (Engraulis encrasicolus) atık proteinlerinden farklı protein (%3, 4 ve 5) ve gliserol konsantrasyonlarında (%30, 40, 50 ve 60) yenilebilir filmler üretilmiş, en iyi özelliklere sahip film esansiyel yağ (kekik, biberiye ve defne) ve karışımları ile farklı oranlarda (%0.5, 1.0 ve 1.5) zenginleştirilmiş ve elde edilen en iyi film çözeltisi soğukta depolanan hamsi filetolarına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, edible films were made from anchovy (Engraulis encrasicolus) waste proteins at different protein (3, 4 and 5%) and glycerol (30, 40, 50 and 60%) concentrations, the best film obtained was incorporated with essential oils (thyme, rosemary and bay) and their blends at different ratios (0.5, 1.0 and 1.5%) and the best film solution was applied to cold stored anchovy fillets.