Kısmi diferansiyel- cebirsel denklemlerin çok değişkenli pade yaklaşımı ile nümerik çözümü
The numerical solution of partial differential-algebraic equations with multivariate pade approximations
  1. Tez No: 284333
  2. Yazar: MUHAMMED YİĞİDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, mühendislik ve fen bilimlerinde ortaya çıkan kısmi diferansiyel-cebirsel denklem sistemlerini çözmek için bir metot sunuldu. İlk olarak, kısmi diferansiyel-cebirsel denklem sisteminin iki boyutlu diferansiyel dönüşüm metodu ile seri çözümleri elde edildi. Daha sonra bu seriler Çok Değişkenli Padé Yaklaşımıyla rasyonel serilere dönüştürüldü. Bu şekilde verilen kısmi diferansiyel-cebirsel denklem sistemi nümerik olarak çözüldü. İki farklı problem ele alındı. Problemlerin nümerik çözümleri ile tam çözümleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a method is described for solving systems of partial differential-algebraic equations (PDAEs) arising in sciences and engineering. Firstly, the series solutions of partial differential-algebraic equations is obtained with two-dimensional transformation method. Then the series are transformed into rational series by using Multivariate Padé Approximations. After the given partial differential-algebraic equations are solved numerically. Two different problems have been handled. The numerical solutions of problems compared with their exact solutions.